Folders |
2014 Results - Friends of Indoor Track InvitationalPublished by
Website:Click here Results by: RunningMaryland.com Girls 55 Meter Dash
===========================================================================
Meet Record: ! 7.09 12/27/2005 Francena McCrory, Bethel
Name Year School Prelims Prelims H#
===========================================================================
Preliminaries
1 Minor, Sydnee 11 Bishop McNam 7.35q 7.35q 1
2 Lewis, Kyla 12 Bullis Schoo 7.41q 7.41q 1
2 Morgan, Lauren 10 Elizabeth Se 7.41q 7.41q 1
4 Woods, Taylor 11 Riverdale Ba 7.42q 7.42q 1
5 Freeman, Dnia 11 Riverdale Ba 7.44q 7.44q 1
6 Harris, Alisha 11 James W. Rob 7.48q 7.48q 1
7 Simmons, Jacqueline 10 Elizabeth Se 7.50q 7.50q 4
8 Johnson, Gabriella 10 Elizabeth Se 7.55q 7.55q 3
9 Glass, Jon 9 Bullis Schoo 7.58 7.58 2
10 Oler, Kelly 12 McLean 7.59 7.59 4
11 Richards, Ariana 9 Bullis Schoo 7.60 7.60 2
12 Grier-Spratley, Miranda FR Edison 7.61 7.61 1
13 Savoy, Chynna 11 Elizabeth Se 7.63 7.63 2
14 Aka, Sandra 12 Seneca Valle 7.66 7.66 2
14 Robinson, Brandi 12 Oxon Hill Hi 7.66 7.66 3
16 Terry, Sha'londa 11 Forest Park 7.67 7.67 3
17 Lozama, Jordan 12 South Lakes 7.68 7.68 3
18 Trinh, Tiffany 11 Western Tech 7.72 7.72 3
19 Maye, Kemi 11 Archbishop C 7.73 7.73 5
20 Kindred, Dakota 9 T.C. William 7.74 7.74 2
21 Penda, Helnsarah 11 Seneca Valle 7.76 7.76 2
22 Golden, Alivia 12 West Springf 7.77 7.77 4
23 Matthews, Dominique 12 McKinley Tec 7.80 7.80 6
24 Armstead, Ineka 12 McKinley Tec 7.82 7.82 2
25 Reed, Comfort 12 South Lakes 7.83 7.83 6
25 Turner, Jasmine 11 Stonewall Ja 7.83 7.83 4
27 Camp, Taylor 12 St. John's C 7.85 7.85 6
27 White, Hannah 11 CH Flowers H 7.85 7.85 3
27 Whichard, Shannyea 11 Annandale 7.85 7.85 4
30 Paterniti, Madison 10 Battlefield 7.87 7.87 5
31 Thomas, Brenea 12 Forest Park 7.88 7.88 4
31 Revell, Daijona 12 Western Tech 7.88 7.88 5
33 Baptiste, Tyra 12 Centreville 7.91 7.91 4
33 Hinson, Ryley 10 CH Flowers H 7.91 7.91 2
35 Coach, Tyra 11 Suitland Hig 7.92 7.92 6
36 Morris, Jailyn 10 St. John's C 7.93 7.93 5
37 Duenkel, Halle 11 Langley 7.95 7.95 6
37 McConkie, Anna 10 W.T. Woodson 7.95 7.95 7
39 Devin, Sofia 9 George C. Ma 7.96 7.96 7
40 Foster, Jasmine 10 Stonewall Ja 7.97 7.97 8
40 Whitlock, Teriah 11 Baltimore Po 7.97 7.97 3
42 Williams, Dalecia 10 Battlefield 7.99 7.99 8
43 Petras, Jackie 11 Langley 8.01 8.01 7
44 Brown, Kelsy 9 Battlefield 8.02 8.02 7
44 Cherikos, Angie 10 Oakton 8.02 8.02 6
44 Weaver, Madison 10 Forest Park 8.02 8.02 4
47 Allen, Jencia 12 James W. Rob 8.04 8.04 5
48 Hopkins, Erin 10 Fairfax 8.05 8.05 13
48 Duquiatan, Katherine 12 Pope John Pa 8.05 8.05 8
50 Ebb, Kasey 9 St. John's C 8.06 8.06 5
50 Palacio, Temple 10 St. John's C 8.06 8.06 9
52 Clark, Courtney 12 Georgetown V 8.07 8.07 8
52 Adigo, Jisca 10 Woodrow Wils 8.07 8.07 12
54 Bryant, Chandler 12 Bullis Schoo 8.08 8.08 8
54 Garbla, Preious 11 CH Flowers H 8.08 8.08 10
56 Murray, Meghan 11 Georgetown V 8.14 8.14 8
57 Jordan, Kristina 12 McKinley Tec 8.15 8.15 9
58 Yim, Rebecca 12 Langley 8.17 8.17 7
59 Smooth, Tierra 10 Franklin Hig 8.18 8.18 12
59 Nwana, Tema 10 W.T. Woodson 8.18 8.18 10
61 Martinez, Alex 9 Maryvale Pre 8.20 8.20 5
62 Jackson, Ila 11 Archbishop C 8.21 8.21 10
62 Lee, Twyla 11 W.T. Woodson 8.21 8.21 9
64 Boyles, Abby 10 Fairfax 8.22 8.22 13
64 Ballew, Ahri 11 Archbishop C 8.22 8.22 10
66 Ward, Ariana 11 Annandale 8.27 8.27 11
67 Phillips, Genevieve SO Edison 8.31 8.31 10
68 Hollimon, Vanessa 12 Franklin Hig 8.32 8.32 7
69 Brower, Maddie 10 McLean 8.33 8.33 5
69 Manley, Isis 10 McKinley Tec 8.33 8.33 7
69 Beckles, Ashley 10 Franklin Hig 8.33 8.33 10
72 Smith, Hannah 10 George C. Ma 8.34 8.34 9
73 Pionke, Rachel 10 Oakton 8.35 8.35 9
74 O'Hara, Ashley 12 Paul VI Cath 8.36 8.36 8
74 Nettles, Tejah 10 Suitland Hig 8.36 8.36 11
76 Schlier, Inga J 10 George C. Ma 8.38 8.38 11
77 Moore, Alina 10 Franklin Hig 8.41 8.41 11
78 Lewis, Elizabeth 11 Pope John Pa 8.47 8.47 12
79 Bridges, Denae 12 Frederick Do 8.48 8.48 6
80 Johansson, Agnes 11 Fairfax 8.50 8.50 13
81 Asmorom, Adiam 10 South County 8.51 8.51 11
82 Laws, Lauren 12 Pope John Pa 8.52 8.52 12
83 Deconcilis, Alexis 10 Paul VI Cath 8.55 8.55 11
84 Palmer, Camille 9 W.T. Woodson 8.57 8.57 8
85 Gilpin, Gabriella 10 McLean 8.60 8.60 11
86 James, Khalia 12 T.C. William 8.65 8.65 1
86 Pappas, Analiese 10 Georgetown V 8.65 8.65 10
88 Johnson, Kendall 9 Oxon Hill Hi 8.74 8.74 12
89 Quigley, Kelli 11 South County 8.78 8.78 12
90 Thomas-Beverly, Michelle 11 Baltimore Po 8.84 8.84 13
91 Mukai, Jessica 9 Fairfax 8.90 8.90 13
92 Deas, Bryana 12 Oxon Hill Hi 8.95 8.95 9
93 McNary, Marie 11 Paul VI Cath 9.14 9.14 9
94 Martin, Joy 11 Riverdale Ba 9.50 9.50 13
95 Sawyer, Dania 12 Suitland Hig 9.64 9.64 12
96 Kijewski, Jordan 12 Paul VI Cath 9.92 9.92 10
Girls 55 Meter Dash
==============================================================================
Meet Record: ! 7.09 12/27/2005 Francena McCrory, Bethel
Name Year School Prelims Finals Points
==============================================================================
Finals
1 Morgan, Lauren 10 Elizabeth Se 7.41 7.26
2 Lewis, Kyla 12 Bullis Schoo 7.41 7.30
3 Minor, Sydnee 11 Bishop McNam 7.35 7.32
4 Freeman, Dnia 11 Riverdale Ba 7.44 7.34
5 Woods, Taylor 11 Riverdale Ba 7.42 7.35
6 Johnson, Gabriella 10 Elizabeth Se 7.55 7.45
7 Harris, Alisha 11 James W. Rob 7.48 7.46
8 Simmons, Jacqueline 10 Elizabeth Se 7.50 7.57
Girls 55 Meter High Hurdles
===========================================================================
Meet Record: ! 8.33 12/28/2010 Alexis Stroman, Bishop McNam
Name Year School Prelims Prelims H#
===========================================================================
Preliminaries
1 Penda, Helnsarah 11 Seneca Valle 8.52q 8.52q 1
2 Bell, Deja 12 Bishop McNam 8.77q 8.77q 1
3 Bowden, Hannah 12 West Springf 8.80q 8.80q 1
4 Armstead, Ineka 12 McKinley Tec 8.85q 8.85q 1
5 Weeks, Myracle 12 McKinley Tec 8.91q 8.91q 2
6 Revell, Daijona 12 Western Tech 8.93q 8.93q 2
7 Postell, Alexis 10 Bullis Schoo 8.99q 8.99q 1
8 Jones, Devyn 10 South Lakes 9.00q 9.00q 1
9 Stephens, Kristen 12 South County 9.05 9.05 2
10 Allen, Natalia SO Edison 9.18 9.18 5
11 Stevenson, Deja 11 Baltimore Po 9.21 9.21 1
12 Grimes, Taylor 9 Bishop McNam 9.24 9.24 1
13 Gloss, Claire 12 Battlefield 9.45 9.45 2
14 Bailey, Taylor 11 Seneca Valle 9.48 9.48 4
15 Nicholson, Shakeithia 12 McKinley Tec 9.59 9.59 4
16 Felix, Frances 12 Baltimore Po 9.72 9.72 2
17 Duquiatan, Katherine 12 Pope John Pa 9.75 9.75 3
18 Belso, Sammy 11 Centreville 9.77 9.77 3
19 Toye, Jackie 12 Oakton 9.78 9.78 3
20 Hicks, Dyonne 11 CH Flowers H 9.90 9.90 2
21 Ligonde, Astrid 12 Annandale 10.02 10.02 6
22 Corgnati, Margaret 12 Oakton 10.15 10.15 4
23 Applegate, Sydney 12 Oakton 10.19 10.19 4
24 Ren, Elizabeth JR Chantilly 10.21 10.21 5
25 Tauypen, Olivia 12 Maryvale Pre 10.22 10.22 4
26 Schlier, Inga J 10 George C. Ma 10.24 10.24 5
27 Barrett, Sydney 11 James W. Rob 10.26 10.26 4
28 Williams, Sierra 12 CH Flowers H 10.31 10.31 3
29 Maynard, Leslie Adair 12 McLean 10.38 10.38 5
30 Adams, Paige 10 Maryvale Pre 10.44 10.44 3
31 Farmer, Allasha 12 T.C. William 10.51 10.51 3
32 Shodiya, Elizabeth 45 Oxon Hill Hi 10.55 10.55 2
33 Wiley, Gabrielle 12 McLean 10.57 10.57 6
34 Logan, Sydney 10 Maryvale Pre 10.80 10.80 4
35 Zukergood, Ariana J 12 George C. Ma 10.91 10.91 5
35 Dalby, Claire 11 McLean 10.91 10.91 5
37 Jones, Taylor 10 South County 10.95 10.95 5
37 Bennett, Brianna 9 Forest Park 10.95 10.95 3
39 Mort Ranta, Penelope 11 Langley 11.03 11.03 6
40 Jones, Natalie 11 Annandale 11.09 11.09 6
41 Westermann, Carly 11 McLean 11.24 11.24 6
42 Ernest, Feitha 10 CH Flowers H 11.25 11.25 4
43 Taylor, Nia 10 St. John's C 11.28 11.28 6
44 Trump, Rhiannon 9 Forest Park 11.46 11.46 6
45 Kozy, Nikki 10 James W. Rob 11.60 11.60 7
45 Thompson, Nora 10 Thomas Jeffe 11.60 11.60 7
47 Costley, Imani 11 Franklin Hig 11.74 11.74 7
48 Ware, Lacie 11 Suitland Hig 11.84 11.84 6
49 Han, Hannah 9 Thomas Jeffe 11.88 11.88 7
50 Borneman, Carolynn 9 Pope John Pa 11.89 11.89 7
51 Briscoe, Jalyn 10 Franklin Hig 12.03 12.03 7
52 Matthew, Quinn 9 Suitland Hig 12.41 12.41 7
Girls 55 Meter High Hurdles
==============================================================================
Meet Record: ! 8.33 12/28/2010 Alexis Stroman, Bishop McNam
Name Year School Prelims Finals Points
==============================================================================
Finals
1 Bell, Deja 12 Bishop McNam 8.77 8.65
2 Armstead, Ineka 12 McKinley Tec 8.85 8.77
3 Postell, Alexis 10 Bullis Schoo 8.99 8.77
4 Jones, Devyn 10 South Lakes 9.00 8.82
5 Weeks, Myracle 12 McKinley Tec 8.91 8.87
6 Penda, Helnsarah 11 Seneca Valle 8.52 8.89
7 Bowden, Hannah 12 West Springf 8.80 8.91
8 Revell, Daijona 12 Western Tech 8.93 9.04
Girls 300 Meter Dash
========================================================================
Meet Record: ! 40.21 12/27/2008 Cearha Miller, Oxon Hill Hi
Name Year School Finals H# Points
========================================================================
1 Freeman, Dnia 11 Riverdale Ba 40.48 1
2 Dawkins, Eryn 12 Fairfax 40.95 2
3 Mcneil, Nyjari 9 Franklin Hig 41.36 1
4 Johnson, T'Reyah 11 Elizabeth Se 41.53 1
5 Williams, Alexus 12 CH Flowers H 41.78 1
6 Russell, Masai 9 Bullis Schoo 42.03 2
7 Minor, Sydnee 11 Bishop McNam 42.11 3
8 Robinson, Jasmine 12 Elizabeth Se 42.37 2
9 Grimes, Taylor 9 Bishop McNam 42.98 8
10 Johnson, Malana 10 Elizabeth Se 43.35 3
11 James, Alexis 11 Elizabeth Se 43.37 4
12 Oler, Kelly 12 McLean 43.53 1
13 Davidson, Colleen SR Chantilly 43.64 4
14 Sheppard, Tirzah SR Edison 43.69 6
15 Maye, Kemi 11 Archbishop C 43.72 7
16 Sheridan, Sarah 12 Oakton 43.81 6
17 Aka, Sandra 12 Seneca Valle 43.92 2
18 Ebb, Kasey 9 St. John's C 44.26 8
19 Baptiste, Tyra 12 Centreville 44.37 7
19 Nieusma, Claire 12 South Lakes 44.37 5
21 Pagliaro, Alaina 10 South County 44.48 7
22 Jones, Devyn 10 South Lakes 44.52 7
23 Williams, Aliya 9 St. John's C 44.55 9
24 Trinh, Tiffany 11 Western Tech 44.70 6
25 Bowie, Sydney 9 Bishop McNam 44.71 3
26 Felix, Frances 12 Baltimore Po 44.77 12
27 Glass, Jon 9 Bullis Schoo 44.80 4
28 Ampley, Rachel 12 Suitland Hig 44.82 4
29 Coward, Montana 10 Battlefield 44.92 8
30 Reed, Comfort 12 South Lakes 44.93 9
31 Paterniti, Madison 10 Battlefield 44.98 5
32 Hinson, Ryley 10 CH Flowers H 45.00 5
33 Boyles, Abby 10 Fairfax 45.09 8
34 Wright, Quinn 9 Woodrow Wils 45.10 10
35 Collins, Druex 12 Woodrow Wils 45.12 13
36 Thomas, Brenea 12 Forest Park 45.15 6
37 McConkie, Anna 10 W.T. Woodson 45.17 10
38 Robinson, Brandi 12 Oxon Hill Hi 45.20 4
39 Yim, Rebecca 12 Langley 45.21 7
39 Edwards, Camryn 10 St. John's C 45.21 6
41 Terry, Sha'londa 11 Forest Park 45.23 2
42 Armstead, Ineka 12 McKinley Tec 45.36 3
42 Weeks, Myracle 12 McKinley Tec 45.36 7
44 Ford, Kaileaa 12 Stonewall Ja 45.44 8
45 Bacon, Cecelia FR Chantilly 45.65 11
46 Duquiatan, Katherine 12 Pope John Pa 45.75 9
47 Duenkel, Halle 11 Langley 45.76 10
48 Zeigler, Aaliyah 11 South County 45.97 12
49 Franke, Charlene 12 Thomas Jeffe 45.98 14
50 Murray, Meghan 11 Georgetown V 46.02 13
51 Beckles, Ashley 10 Franklin Hig 46.03 13
52 Devin, Sofia 9 George C. Ma 46.11 4
53 Adigo, Jisca 10 Woodrow Wils 46.15 10
54 Robinson, Alana 11 Woodrow Wils 46.23 12
54 Owojuyigbe, Tobiloba 9 Western Tech 46.23 10
56 Petras, Jackie 11 Langley 46.28 9
57 Camp, Taylor 12 St. John's C 46.32 5
58 Futa, Eliza 9 Centreville 46.49 15
59 Coach, Tyra 11 Suitland Hig 46.50 9
60 Jones, Yasmeen 12 South Lakes 46.68 11
61 Foster, Jasmine 10 Stonewall Ja 46.88 17
62 Nicholson, Shakeithia 12 McKinley Tec 46.90 12
63 Ward, Ariana 11 Annandale 47.15 15
64 Greene, Brianna 10 Frederick Do 47.19 11
65 Turner, Jasmine 11 Stonewall Ja 47.34 15
66 Botang, Racheal 9 Riverdale Ba 47.42 12
66 Marshall, Ariana 9 Riverdale Ba 47.42 16
68 Borneman, Danielle 12 Pope John Pa 47.47 17
69 Bennett, Brianna 9 Forest Park 47.64 5
70 Edwards, Amara 11 T.C. William 47.81 6
71 Kindred, Dakota 9 T.C. William 48.23 3
72 Ducharme, Olivia 11 W.T. Woodson 48.35 13
73 Bowlding, Candace 12 CH Flowers H 48.38 11
74 Lyons, Gabriella 9 W.T. Woodson 48.49 11
75 Ermias, Metasebia 10 West Springf 48.51 14
76 Phillips, Genevieve SO Edison 48.81 16
77 Mayer, Katherine 11 Oakton 48.97 13
78 Brower, Maddie 10 McLean 49.08 9
79 Jordan, Gabriela 10 Annandale 49.17 13
80 Gilpin, Gabriella 10 McLean 49.36 14
81 White, Kayla 10 Oxon Hill Hi 49.55 16
82 Johnson, Kendall 9 Oxon Hill Hi 49.70 17
83 Bailey, Samantha 9 Seneca Valle 49.77 16
84 Thomas-Beverly, Michelle 11 Baltimore Po 50.41 18
85 Jassal, Sumika 10 Centreville 50.69 16
86 Pappas, Analiese 10 Georgetown V 50.72 11
87 Licatovich, Kelsie 10 Annandale 50.82 16
88 McQueen, Brianna 9 Suitland Hig 51.33 17
89 Robinson, Danielle 11 Annandale 51.58 14
90 Matthew, Quinn 9 Suitland Hig 51.74 15
91 Rice, Sydney 12 Fairfax 52.86 18
92 Berhane, Makeda 11 Pope John Pa 56.36 17
Girls 500 Meter Dash
========================================================================
Meet Record: ! 1:15.79 12/29/2007 Doris Anyanwu, Eleanor Roosevel
Name Year School Finals H# Points
========================================================================
1 Mcneil, Nyjari 9 Franklin Hig 1:16.46 1
2 Russell, Masai 9 Bullis Schoo 1:18.84 1
3 Johnson, Ayanna 10 Riverdale Ba 1:20.32 1
4 Beard, Lamia 10 Battlefield 1:20.52 1
5 Johnson, Vanessa 12 Elizabeth Se 1:21.33 1
6 Dawkins, Eryn 12 Fairfax 1:21.67 5
7 Sabbakhan, Sahna 11 St. John's C 1:22.14 3
8 Quigley, Christina 11 South County 1:22.32 2
9 Willridge, Alexandria 12 Western Tech 1:22.57 3
10 Dantzler, Jasmine 9 Bishop McNam 1:22.72 2
11 Stephens, Kristen 12 South County 1:23.23 2
12 Ike, Oluche 11 CH Flowers H 1:23.27 3
13 Stevenson, Deja 11 Baltimore Po 1:23.56 2
14 Durham, Augusta 12 South Lakes 1:24.14 4
15 Caruth, Chalys 10 Elizabeth Se 1:24.36 8
16 Halaby, Gabby 10 Maryvale Pre 1:24.47 3
17 Dean, Jordan 10 Woodrow Wils 1:24.57 6
18 Davis, Cydney 11 Riverdale Ba 1:24.64 7
19 Carroll, Julia 11 Yorktown 1:24.84 5
19 Parker, Kyra 11 T.C. William 1:24.84 3
21 Jennings, Morgan 11 Western Tech 1:25.19 4
22 Thillairajah, Anna 12 George C. Ma 1:25.51 4
23 Burnette, Brooke 12 Forest Park 1:25.54 2
24 Yim, Rebecca 12 Langley 1:25.57 5
25 Graves, Jasmine 12 St. John's C 1:25.86 5
26 Smith, Lila 10 Forest Park 1:25.91 6
27 Amis, Asia 11 Woodrow Wils 1:26.05 4
28 Griffith, Moira 12 Georgetown V 1:26.08 2
29 Dottin, Siyana 11 Elizabeth Se 1:26.17 7
30 Wolfe, Sarah 9 South Lakes 1:26.28 5
31 Falade, Anita 12 Seneca Valle 1:26.58 6
32 Allen, Natalia SO Edison 1:26.82 7
33 Smith, Knya 11 Frederick Do 1:27.00 10
34 Moore, Aneisha 9 St. John's C 1:27.08 9
35 Pugh, Jordyn 10 Seneca Valle 1:27.15 9
36 Petras, Jackie 11 Langley 1:27.21 7
37 Riggs, Kimbyl 12 James W. Rob 1:27.72 7
38 Johansson, Agnes 11 Fairfax 1:27.98 10
39 Muchemenyi, Thando P 10 George C. Ma 1:28.00 10
40 Jones, Emani 11 Frederick Do 1:28.05 9
41 Hankinson, Ravyn 12 Annandale 1:28.20 12
42 McKenzie, Kristian 10 Archbishop C 1:28.31 12
43 DuCharme, Naomi 9 W.T. Woodson 1:28.44 4
44 Ampley, Rachel 12 Suitland Hig 1:28.90 6
45 Green, Rachel 9 Oakton 1:28.94 6
46 Butler, J'Niya 11 McKinley Tec 1:29.04 9
47 Taylor, Nia 10 St. John's C 1:29.45 11
48 Brisco, Jessica 10 T.C. William 1:29.54 3
49 Loman, Kelly 10 W.T. Woodson 1:30.03 6
50 Eder, Grace 11 Georgetown V 1:30.22 12
51 Daugherty, Katie SR Chantilly 1:30.46 11
52 Dozier, Aisha 10 McKinley Tec 1:31.14 11
53 Colbert, Laura 12 Archbishop C 1:31.19 10
54 Jones, Ciara 9 Oxon Hill Hi 1:31.57 12
55 Soter, Sammi 11 Fairfax 1:31.80 9
56 Rishty, Alexandra 11 Oakton 1:31.86 8
57 Nauflett, Sydni 10 Forest Park 1:32.19 4
58 Manibusan, Christina 9 West Springf 1:32.84 8
59 Smith, Hannah 10 George C. Ma 1:33.35 7
60 Osunlana, Eri 10 CH Flowers H 1:33.57 8
61 Calvo, Catherine 9 Yorktown 1:33.92 13
62 Blackman, Jelaya 10 Suitland Hig 1:34.32 11
63 Bedford, Morgan SR Chantilly 1:34.34 13
64 Knight, Michala 11 Oxon Hill Hi 1:34.36 12
65 Freeman, Rheannon 9 Fairfax 1:35.05 15
66 Robinson, Danielle 11 Annandale 1:35.60 14
67 Ware, Lacie 11 Suitland Hig 1:36.43 14
68 Stephenson, Maya 10 W.T. Woodson 1:36.92 12
69 Borneman, Carolynn 9 Pope John Pa 1:37.04 15
70 Epps, Tori 11 Elizabeth Se 1:37.93 13
71 Matthew, Quinn 9 Suitland Hig 1:38.64 14
72 Frost, Katie 12 West Springf 1:38.98 10
73 Licatovich, Kelsie 10 Annandale 1:39.55 14
74 Harris, Kayla 11 Bishop McNam 1:41.35 15
75 Distino, Nicole 10 Woodrow Wils 1:41.47 13
76 Gomez, Fatima 9 Stonewall Ja 1:41.93 14
77 Jordan, Gabriela 10 Annandale 1:42.35 14
78 Uriburu, Sophia 9 Woodrow Wils 1:44.80 13
-- Tucker, Kayla 12 Riverdale Ba DNF 1
Girls 1000 Meter Run
=====================================================================
Meet Record: ! 2:58.35 12/27/2008 Amirah Johnson, Eleanor Roos
Name Year School Finals Points
=====================================================================
1 Gregory, Teressa 12 Forest Park 3:03.43
2 Bustamante, Reagan 11 West Springf 3:04.46
3 Carte, Kyla 11 Battlefield 3:04.77
4 Murray, Jillian 12 Georgetown V 3:09.98
5 Kumi-Darfour, Golden 11 South Lakes 3:11.81
6 Lannen, Monica 11 South Lakes 3:13.09
7 Bowie, Samantha 12 Bishop McNam 3:13.63
8 Nichols, Donia 12 Washington-L 3:13.92
9 Wright, Kayla 12 Frederick Do 3:14.86
10 Hagen, Brooke 10 James W. Rob 3:15.88
11 Grimaldi, Jordan 11 Washington-L 3:16.06
12 Kuligowski, Morgan 11 Langley 3:16.85
13 Beckner, Olivia 9 South Lakes 3:17.04
14 Smith, Sarah 11 George C. Ma 3:17.72
15 Demyanovich, Julie 11 West Springf 3:19.43
16 Moffitt, Joanna 9 Oakton 3:19.90
17 Ike-Amaechi, Ijeoma 10 Baltimore Po 3:20.16
18 Peterson, Arrington 10 Woodrow Wils 3:20.59
19 Morris, Ana SO Chantilly 3:21.05
20 Shoemaker, Abigail 10 Thomas Jeffe 3:21.56
21 Bidwell, Erin 12 South Lakes 3:22.17
22 St. Amour, Caitlin 12 Pope John Pa 3:23.02
23 Kappell, Leah 9 Yorktown 3:23.08
24 Sinclair, Jessica 9 Forest Park 3:26.20
25 Hart, Bridget 10 Yorktown 3:27.52
26 Marshall, Jubilee 12 Georgetown V 3:29.89
27 Halabuk, Savannah 10 T.C. William 3:30.17
28 Sachs, Julia 10 Yorktown 3:32.05
29 Murtha, Logan 10 George C. Ma 3:33.52
30 Williams, Sabina 10 W.T. Woodson 3:33.84
31 Abdul-Rahim, Aneesa 10 Baltimore Po 3:33.89
32 Chambers, Roxine 11 Western Tech 3:34.85
33 Wigle, Kayla FR Chantilly 3:34.94
34 Bodmer, Madison 11 Forest Park 3:35.44
35 Labidou, Deborah 12 CH Flowers H 3:35.45
36 Jones, Jackie 12 CH Flowers H 3:36.16
37 Ellison, Meredith 9 Woodrow Wils 3:37.21
38 Gardiner, Emiko 9 Langley 3:37.43
39 Sargsyan, Mariam 11 George C. Ma 3:38.00
40 Hackett, Nadia 10 Baltimore Po 3:39.12
41 Smrz, Alexandra SO Edison 3:39.42
42 Farmer, Telicia 10 CH Flowers H 3:39.71
43 Blalock, Rebecca 11 Suitland Hig 3:39.84
44 Pope, Emily 10 Annandale 3:40.08
45 Guise, Abigail 10 Seneca Valle 3:44.91
46 Copacino, Mei 9 Woodrow Wils 3:47.09
47 Doherty, Erin 11 Woodrow Wils 3:50.02
48 Cunningham, Niamh 9 Pope John Pa 3:51.60
49 Hamilton, Aminah 9 Suitland Hig 3:53.03
50 Palmer, Tovee 10 Suitland Hig 3:53.57
51 Endalkachew, Bitania 10 Annandale 3:53.80
52 Vinter, Sarah 9 Centreville 3:54.26
53 Cummings, Rebecca 11 Pope John Pa 4:17.41
-- Smith, Denver 12 Frederick Do DNF
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: ! 5:07.07 12/29/2006 Sarrah Hadiji, WT Woodson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Holt, Heather 9 George C. Ma 5:14.48
2 O'Shea, Jackie 12 Centreville 5:23.89
3 Zolper, Faith 10 South County 5:23.99
4 Eng, Kathryn 12 Washington-L 5:26.63
5 Kuligowski, Morgan 11 Langley 5:29.42
6 Ramirez, Laura 10 Washington-L 5:31.36
7 Suarez, Ana 12 West Springf 5:33.45
8 Bir, Ava D 9 George C. Ma 5:34.31
9 Brooks, Sierra 12 Fairfax 5:35.24
10 Lynott, Elle 12 Georgetown V 5:39.04
11 Cisler, Saige 10 Battlefield 5:39.30
12 Gray, Kendall 11 Maryvale Pre 5:41.28
13 Morris, Ana SO Chantilly 5:42.19
14 Sanusi, Omolola 10 Seneca Valle 5:45.36
15 McGrath, Emily 9 South Lakes 5:45.75
16 Kirvan, Michaela 9 Georgetown V 5:46.59
17 Kellogg, Lucy 9 Woodrow Wils 5:46.72
18 Odom, Amanda 9 Oakton 5:46.87
19 Cormier, Lauren 10 Georgetown V 5:48.51
20 Lee, Jessica 11 W.T. Woodson 5:50.25
21 McHugh, Seretha 10 South Lakes 5:51.45
22 Cameron, Kristen 12 W.T. Woodson 5:51.49
23 Claudio, Celeste 11 T.C. William 5:52.76
24 Kelleher, Madeline 11 McLean 5:54.50
25 Heupel, Erika 9 James W. Rob 6:02.41
26 Wigle, Kayla FR Chantilly 6:02.51
27 Iames, Rosie 10 McLean 6:02.59
28 Acosta, Gabrielle 12 South Lakes 6:03.84
29 Smith, Noelle 9 Frederick Do 6:04.68
30 Gallant, Denise 12 Pope John Pa 6:04.90
31 Katz, Gabby 9 Oakton 6:05.23
32 Hartzell, Rose 10 Pope John Pa 6:06.06
33 Steele, Jennifer 10 Thomas Jeffe 6:07.19
34 San, Bianca SR Chantilly 6:07.83
35 Duval, Anna 10 McLean 6:09.41
36 Biladeau, Kelly 10 Oakton 6:09.42
37 Copacino, Mei 9 Woodrow Wils 6:10.94
38 Sexton, Isabelle F 10 George C. Ma 6:13.47
39 Keefe, Chloe 10 South County 6:13.94
40 Wood, Maggie 12 St. John's C 6:16.59
41 Hogg, Isabel 9 West Springf 6:18.18
42 Summersgill, Ciara 10 Fairfax 6:18.57
43 Currey, Mary Grace 9 James W. Rob 6:19.10
44 Mensh, Kelsea 12 Forest Park 6:19.97
45 Han, Hannah 9 Thomas Jeffe 6:21.33
46 Poisson, Alison 10 Forest Park 6:23.70
47 Thompson, Nora 10 Thomas Jeffe 6:23.87
48 Lermo, Leslie 9 West Springf 6:25.07
49 Guise, Abby 10 Seneca Valle 6:26.14
50 Brody, Rebecca 9 Baltimore Po 6:26.15
51 Vinter, Sarah 9 Centreville 6:26.52
52 Dunlap, Kelly 11 Oakton 6:28.86
53 Morant, Jazzmyne 10 McKinley Tec 6:39.90
54 Batchelor, Lily 9 Baltimore Po 7:04.66
Girls 3200 Meter Run
=====================================================================
Meet Record: ! 10:55.52 12/28/2013 Caroline Alcorta, West Springf
Name Year School Finals Points
=====================================================================
1 Klimkiewicz, Allie 12 Oakton 10:52.31!
2 Kaplan, Emily 12 Georgetown V 10:57.19
3 O'Shea, Jackie 12 Centreville 11:56.52
4 Zolper, Faith 10 South County 12:00.12
5 Howley, Kathryn 11 McLean 12:02.45
6 Kripowicz, Lisa 11 Forest Park 12:22.00
7 LaRow, Morgan 10 South Lakes 12:25.48
8 Torczon, Cassia 11 Georgetown V 12:37.77
9 Bryson, Emily 10 James W. Rob 12:41.44
10 Reid, Shelby 9 Oakton 12:43.89
11 Smith, Kathryn 10 James W. Rob 12:50.08
12 Haug, Julia FR Chantilly 12:57.80
13 Baynes, Alexis 12 CH Flowers H 13:20.78
14 Trinh, Thuy-Lan SO Chantilly 13:43.08
15 Batchelor, Lily 9 Baltimore Po 15:33.28
Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: ! 1:42.30 12/21/2002 Largo, Largo
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bullis School 'A' 1:44.06 1
2 Bishop McNamara High School 'A' 1:45.89 1
1) Minor, Sydnee 11 2) Bowie, Sydney 9
3) Grimes, Taylor 9 4) Cooper, Raina 10
3 Battlefield 'A' 1:49.61 3
1) Paterniti, Madison 10 2) Holbrook, Madeline 12
3) Lee, Shannon 10 4) Beard, Lamia 10
4 McKinley Tech High School 'A' 1:49.70 3
1) Nicholson, Shakeithia 12 2) Armstead, Ineka 12
3) Manley, Isis 10 4) Weeks, Myracle 12
5 Western Tech 'A' 1:50.85 2
1) Owojuyigbe, Tobiloba 9 2) Jennings, Morgan 11
3) Willridge, Alexandria 12 4) Trinh, Tiffany 11
6 South County High School 'A' 1:50.92 1
1) Stephens, Kristen 12 2) Pagliaro, Alaina 10
3) Jones, Taylor 10 4) Quigley, Christina 11
7 St. John's College High School 'A' 1:50.95 3
1) Morris, Jailyn 10 2) Ebb, Kasey 9
3) Williams, Aliya 9 4) Edwards, Camryn 10
8 South Lakes 'A' 1:51.01 2
1) Hoyte, Nikayla 10 2) Nieusma, Claire 12
3) Webb, Samantha 12 4) Chinaka, Ozioma 12
9 James W. Robinson 'A' 1:51.63 2
1) Allen, Jencia 12 2) Raymond, Seye 12
3) Harris, Alisha 11 4) Barrett, Sydney 11
10 Seneca Valley High School 'A' 1:53.05 2
1) Aka, Sandra 12 2) Penda, Helnsarah 11
3) Bailey, Samantha 9 4) Bailey, Taylor 11
11 T.C. Williams High School 'A' 1:53.41 1
1) Farmer, Allasha 12 2) James, Khalia 12
3) Kindred, Dakota 9 4) Parker, Kyra 11
12 Woodrow Wilson High School 'A' 1:54.20 4
1) Adigo, Jisca 10 2) Wright, Quinn 9
3) Collins, Druex 12 4) Robinson, Alana 11
13 Annandale 'A' 1:54.52 4
1) Whichard, Shannyea 11 2) Ligonde, Astrid 12
3) Jones, Natalie 11 4) Hankinson, Ravyn 12
14 Edison High School 'A' 1:54.83 4
1) Allen, Natalia SO 2) Grier-Spratley, Miranda FR
3) Phillips, Genevieve SO 4) Sheppard, Tirzah SR
15 Suitland High School 'A' 1:55.95 4
1) Ampley, Rachel 12 2) Coach, Tyra 11
3) Nettles, Tejah 10 4) Ware, Lacie 11
16 Oakton 'A' 1:56.06 5
1) Toye, Jackie 12 2) Fitzgerald, Jordan 10
3) Corgnati, Margaret 12 4) Applegate, Sydney 12
17 W.T. Woodson 'A' 1:56.44 4
1) Loman, Kelly 10 2) Lyons, Gabriella 9
3) Hannan, Molly 12 4) McConkie, Anna 10
18 Franklin High School 'A' 1:56.53 3
1) Hollimon, Vanessa 12 2) Moore, Alina 10
3) Ross, Sabrina 12 4) Beckles, Ashley 10
19 Maryvale Prep School 'A' 1:57.14 3
1) Tauypen, Olivia 12 2) Ferrans, Morgan 12
3) Adams, Paige 10 4) Kenny, Courtney 10
20 West Springfield 'A' 1:57.67 4
1) Golden, Alivia 12 2) Bowden, Hannah 12
3) Ermias, Metasebia 10 4) Manibusan, Christina 9
21 Elizabeth Seton High School 'A' 1:58.28 1
1) James, Alexis 11 2) Johnson, Malana 10
3) Epps, Tori 11 4) White, Kelli 10
22 Oxon Hill High School 'A' 2:00.09 2
1) Jones, Ciara 9 2) Robinson, Brandi 12
3) Shodiya, Elizabeth 45 4) Knight, Michala 11
23 McLean 'A' 2:00.37 5
1) Westermann, Carly 11 2) Maynard, Leslie Adair 12
3) Smith, Alisha 11 4) Brower, Maddie 10
24 Fairfax 'A' 2:00.69 5
1) Boyles, Abby 10 2) Mukai, Jessica 9
3) Rice, Sydney 12 4) Hopkins, Erin 10
25 Frederick Douglass-PG 'A' 2:00.79 6
1) Bridges, Denae 12 2) Wilson, Maxie 11
3) Paige, Dyamond 9 4) Smith, Knya 11
26 Pope John Paul the Great Catho 'A' 2:01.15 5
1) Borneman, Danielle 12 2) Borneman, Carolynn 9
3) Lewis, Elizabeth 11 4) Laws, Lauren 12
27 Riverdale Baptist 'A' 2:02.27 6
1) Marshall, Ariana 9 2) Botang, Racheal 9
3) Marcelle, Kiana 10 4) Walls, Kiara 9
28 Centreville 'A' 2:03.62 6
1) Jassal, Sumika 10 2) Travers, Paige 10
3) Kim, Ashley 9 4) Futa, Eliza 9
29 Paul VI Catholic 'A' 2:12.47 5
1) Deconcilis, Alexis 10 2) O'Hara, Ashley 12
3) Kijewski, Jordan 12 4) McNary, Marie 11
-- Forest Park 'A' DQ 2
1) Thomas, Brenea 12 2) Terry, Sha'londa 11
3) Weaver, Madison 10 4) Mensh, Kelsea 12
-- CH Flowers High School 'A' DQ 1
1) Hicks, Dyonne 11 2) White, Hannah 11
3) O'Neal, Phairst 10 4) Daley, Collese 10
-- Chantilly HS 'A' X1:55.54 3
1) Golden, Julia SR 2) Daugherty, Katie SR
3) Ramich, Chloe SO 4) Davidson, Colleen SR
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: ! 3:52.80 12/21/2002 Eleanor Roosevelt, Eleanor Roosevelt
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Bullis School 'A' 4:02.44 1
1) Lewis, Kyla 12 2) Postell, Alexis 10
3) Richards, Ariana 9 4) Russell, Masai 9
2 Battlefield 'A' 4:05.92 1
1) Beard, Lamia 10 2) Carte, Kyla 11
3) Holbrook, Madeline 12 4) Lee, Shannon 10
3 St. John's College High School 'A' 4:08.11 1
1) Williams, Aliya 9 2) Sabbakhan, Sahna 11
3) Graves, Jasmine 12 4) Ebb, Kasey 9
4 Seneca Valley High School 'A' 4:12.31 1
1) Sanusi, Omolola 10 2) Aka, Sandra 12
3) Falade, Anita 12 4) Pugh, Jordyn 10
5 Elizabeth Seton High School 'A' 4:13.30 2
1) Johnson, Gabriella 10 2) Savoy, Chynna 11
3) Robinson, Jasmine 12 4) Morgan, Lauren 10
5 CH Flowers High School 'A' 4:13.30 1
1) O'Neal, Phairst 10 2) Daley, Collese 10
3) Hicks, Dyonne 11 4) James, Deandra 11
7 South Lakes 'A' 4:17.04 2
1) Lozama, Jordan 12 2) Hoyte, Nikayla 10
3) Webb, Samantha 12 4) Durham, Augusta 12
8 Baltimore Poly High School 'A' 4:21.72 3
1) Abdul-Rahim, Aneesa 10 2) Felix, Frances 12
3) Ike-Amaechi, Ijeoma 10 4) Hackett, Nadia 10
9 Woodrow Wilson High School 'A' 4:22.07 2
1) Robinson, Alana 11 2) Dean, Jordan 10
3) Collins, Druex 12 4) Amis, Asia 11
10 Forest Park 'A' 4:22.79 2
1) Burnette, Brooke 12 2)
3) Bodmer, Madison 11 4) Nauflett, Sydni 10
11 South County High School 'A' 4:24.18 2
1) Quigley, Christina 11 2) Pagliaro, Alaina 10
3) Jones, Taylor 10 4) Asmorom, Adiam 10
12 Frederick Douglass-PG 'A' 4:25.89 3
1) Wright, Kayla 12 2) Smith, Knya 11
3) Smith, Noelle 9 4) Greene, Brianna 10
13 Fairfax 'A' 4:29.33 4
1) Soter, Sammi 11 2) Freeman, Rheannon 9
3) Johansson, Agnes 11 4) Dawkins, Eryn 12
14 Oakton 'A' 4:29.42 3
1) Cherikos, Angie 10 2) Green, Rachel 9
3) Mayer, Katherine 11 4) Sheridan, Sarah 12
15 Oxon Hill High School 'A' 4:29.54 3
1) Robinson, Brandi 12 2) Jones, Ciara 9
3) Knight, Michala 11 4) Johnson, Kendall 9
16 McKinley Tech High School 'A' 4:30.14 3
1) Butler, J'Niya 11 2) Dozier, Aisha 10
3) Weeks, Myracle 12 4) Matthews, Dominique 12
17 Chantilly HS 'A' 4:30.35 1
1) Cowne, Mackenzie SR 2) Daugherty, Katie SR
3) Bacon, Cecelia FR 4) Golden, Julia SR
18 W.T. Woodson 'A' 4:36.80 4
1) Lee, Twyla 11 2) Lyons, Gabriella 9
3) DuCharme, Naomi 9 4) Ducharme, Olivia 11
19 Suitland High School 'A' 4:37.49 3
1) Ampley, Rachel 12 2) Coach, Tyra 11
3) Blalock, Rebecca 11 4) Ware, Lacie 11
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet Record: ! 9:42.3h 12/16/2000 Thomas Jefferson, Thomas Jefferson
School Finals Points
=======================================================================
1 Georgetown Visitation Preparat 'A' 9:54.92
1) Kaplan, Emily 12 2) Lynott, Elle 12
3) Kirvan, Michaela 9 4) Murray, Jillian 12
2 Washington-Lee High School 'A' 10:04.09
1) Nichols, Donia 12 2) Grimaldi, Jordan 11
3) Ramirez, Laura 10 4) Eng, Kathryn 12
3 Forest Park 'A' 10:16.90
1) Kripowicz, Lisa 11 2) Gregory, Teressa 12
3) Sinclair, Jessica 9 4) Bodmer, Madison 11
4 Riverdale Baptist 'A' 10:21.08
1) Johnson, Ayanna 10 2) Tucker, Kayla 12
3) Johnson, Sydney 10 4) Hamilton, Allana 11
5 CH Flowers High School 'A' 10:21.37
1) Baynes, Alexis 12 2) Ike, Oluche 11
3) James, Deandra 11 4) Williams, Alexus 12
6 Woodrow Wilson High School 'A' 10:46.94
1) Dean, Jordan 10 2) Amis, Asia 11
3) Doherty, Erin 11 4) Kellogg, Lucy 9
7 Maryvale Prep School 'A' 10:47.13
1) Martinez, Alex 9 2) Halaby, Gabby 10
3) Blair, Jackie 10 4) Gray, Kendall 11
8 Seneca Valley High School 'A' 10:49.14
1) Sanusi, Omolola 10 2) Lai, Amy 10
3) Falade, Anita 12 4) Guise, Abigail 10
9 Baltimore Poly High School 'A' 10:52.27
1) Ike-Amaechi, Ijeoma 10 2) Hackett, Nadia 10
3) Abdul-Rahim, Aneesa 10 4) Brody, Rebecca 9
10 W.T. Woodson 'A' 10:58.97
1) DuCharme, Naomi 9 2) Williams, Sabina 10
3) Pfeiffer, Ansley 9 4) Ducharme, Olivia 11
11 Bishop McNamara High School 'A' 11:33.31
1) Bowie, Samantha 12 2) Barnes, Mia 11
3) Dantzler, Jasmine 9 4) Cooper, Raina 10
12 Franklin High School 'A' 11:58.02
1) Merkle, Sarah 12 2) Roth, Naomi 12
3) 4) Krueger, Emily 9
13 McKinley Tech High School 'A' 12:10.17
1) Butler, J'Niya 11 2) Morant, Jazzmyne 10
3) Moore, Doniece 9 4) Agnew, Janae 12
14 Suitland High School 'A' 12:22.82
1) Blackman, Jelaya 10 2) Blalock, Rebecca 11
3) Hamilton, Aminah 9 4) Palmer, Tovee 10
Girls High Jump
=======================================================================
Meet Record: ! 5-08 12/29/2007 Saniel Atkinson, McNamara Mustan
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nwaolu, Uloma 12 James W. Rob 5-02.00
2 Muzzio, Maria 11 James W. Rob J5-02.00
3 Holbrook, Madeline 12 Battlefield J5-02.00
4 Oler, Kelly 12 McLean 5-00.00
5 Nolan, Taylor 10 Bishop McNam J5-00.00
6 Dotson, Taylor 12 Bishop McNam J5-00.00
7 Mort Ranta, Penelope 11 Langley 4-10.25
8 Marzullo, Gracie 10 Maryvale Pre 4-08.00
8 Farmer, Allasha 12 T.C. William 4-08.00
8 Edwards, Amara 11 T.C. William 4-08.00
8 Emordi, Tyler 12 Washington-L 4-08.00
8 Hardy, Christian 11 Riverdale Ba 4-08.00
8 Stephens, Kristen 12 South County 4-08.00
8 Lee, Shannon 10 Battlefield 4-08.00
8 Postell, Alexis 10 Bullis Schoo 4-08.00
8 Grier-Spratley, Miranda FR Edison 4-08.00
8 Gilbert, Nala 11 Franklin Hig 4-08.00
18 Duquiatan, Katherine 12 Pope John Pa 4-06.00
18 Taylor, Nia 10 St. John's C 4-06.00
18 Boehlert, Hannah JR Chantilly 4-06.00
18 Allen, Jencia 12 James W. Rob 4-06.00
-- Freeman, Kerryn 12 Woodrow Wils NH
-- Walker, Nazarin 11 Riverdale Ba NH
-- Johnson, Sydney 10 Riverdale Ba NH
-- Pagliaro, Alaina 10 South County NH
-- Adams, Paige 10 Maryvale Pre NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Meet Record: ! 11-09 12/28/2013 Felecia Majors, South County
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tardieu, Olivia 11 T.C. William 9-03.00
2 Halabuk, Savannah 10 T.C. William 9-00.00
3 Gaspari, Janine 12 Oakton J9-00.00
4 Guckert, Alicya 12 Maryvale Pre 8-06.00
5 Brinkman, Lucy 10 T.C. William J8-06.00
5 Barrett, Sydney 11 James W. Rob J8-06.00
7 Florjancic, Grace SR Chantilly J8-00.00
7 Queen, Lisa 11 James W. Rob J8-06.00
9 Jones, Taylor 10 South County 8-00.00
10 Barborek, Rachel 12 Fairfax J8-06.00
11 Gloss, Claire 12 Battlefield 7-06.00
12 Grose, Candace 11 Fairfax J7-06.00
12 Chinaka, Ozioma 12 South Lakes J7-06.00
14 Wickman, Abby 10 South Lakes 7-00.00
15 Hsu, Alexia 11 James W. Rob J7-00.00
-- Quigley, Kelli 11 South County NH
Girls Long Jump
=======================================================================
Meet Record: ! 19-04.75 12/15/1995 Destyne Jones, Centreville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Woods, Taylor 11 Riverdale Ba 17-07.50
2 Fish, Jeryne 12 National Cat 17-06.50
3 Robinson, Autumn 12 Elizabeth Se 17-06.00
4 Shodiya, Elizabeth 45 Oxon Hill Hi 17-01.50
5 Thomas, Brenea 12 Forest Park 16-05.50
6 Bowden, Hannah 12 West Springf 15-11.50
7 Brown, Kelsy 9 Battlefield 15-09.00
8 Pagliaro, Alaina 10 South County 15-05.50
9 White, Kelli 10 Elizabeth Se 15-03.50
10 Jones, Devyn 10 South Lakes 15-03.00
11 Harris, Alisha 11 James W. Rob 15-02.50
11 Reed, Comfort 12 South Lakes 15-02.50
13 Johnson, Tyatianna 12 Seneca Valle 15-01.00
14 Nwana, Tema 10 W.T. Woodson 15-00.50
15 Nicholson, Shakeithia 12 McKinley Tec 14-10.50
16 Ford, Kaileaa 12 Stonewall Ja 14-10.00
17 Dotson, Taylor 12 Bishop McNam 14-09.00
18 Martinez, Alex 9 Maryvale Pre 14-07.50
19 Bailey, Taylor 11 Seneca Valle 14-05.00
20 Bucknor, Misha 11 Bishop McNam 14-03.00
20 Paterniti, Madison 10 Battlefield 14-03.00
22 James, Nelana 11 CH Flowers H 14-02.00
23 Williams, Dalecia 10 Battlefield 13-11.50
24 Griffith, Moira 12 Georgetown V 13-10.50
25 Marzullo, Gracie 10 Maryvale Pre 13-10.00
26 Grier-Spratley, Miranda FR Edison 13-09.50
27 Jones, Taylor 10 South County 13-08.00
27 Duenkel, Halle 11 Langley 13-08.00
29 Hannan, Molly 12 W.T. Woodson 13-07.00
30 Ermias, Metasebia 10 West Springf 13-04.50
30 Morris, Jailyn 10 St. John's C 13-04.50
32 Belso, Sammy 11 Centreville 13-03.50
33 Ross, Sabrina 12 Franklin Hig 13-02.50
34 Kim, Ashley 9 Centreville 13-02.00
34 Fitzgerald, Jordan 10 Oakton 13-02.00
36 Tyeryar, Emma 10 Battlefield 13-01.50
37 Coward, Montana 10 Battlefield 13-01.00
38 Harmon, Jordan 10 McKinley Tec 13-00.00
39 Phillips, Caroline 12 Maryvale Pre 12-11.50
40 Devin, Sofia 9 George C. Ma 12-10.00
41 McDonald, Kayla 12 CH Flowers H 12-06.50
42 Uriburu, Sophia 9 Woodrow Wils 12-03.50
42 Manning, Georgia 9 Centreville 12-03.50
44 Jassal, Sumika 10 Centreville 12-02.00
45 Deconcilis, Alexis 10 Paul VI Cath 11-11.00
46 Phillips, Genevieve SO Edison 11-10.50
47 Palmer, Camille 9 W.T. Woodson 11-09.00
48 Laws, Lauren 12 Pope John Pa 11-07.50
49 Lewis, Elizabeth 11 Pope John Pa 11-06.00
50 Chase, Tirza 12 Woodrow Wils 11-04.50
51 Logan, Sydney 10 Maryvale Pre 11-03.50
-- Bell, Deja 12 Bishop McNam ND
Girls Triple Jump
=======================================================================
Meet Record: ! 39-07.50 12/20/1997 Yolanda Thompson, West Potomac
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Robinson, Autumn 12 Elizabeth Se 36-11.50
2 Nwaolu, Uloma 12 James W. Rob 36-05.50
3 Stevenson, Deja 11 Baltimore Po 36-05.00
4 Shodiya, Elizabe 11 Oxon Hill Hi 34-07.50
5 Fish, Jeryne 12 National Cat 34-04.50
6 Nolan, Taylor 10 Bishop McNam 33-03.00
7 Ligonde, Astrid 12 Annandale 33-00.50
8 Quigley, Christina 11 South County 32-09.00
9 Sheppard, Tirzah SR Edison 32-08.50
10 Bucknor, Misha 11 Bishop McNam 32-08.00
11 Pagliaro, Alaina 10 South County 32-06.00
12 Bailey, Taylor 11 Seneca Valle 32-05.25
13 Burnette, Brooke 12 Forest Park 32-04.00
14 Allen, Natalia SO Edison 32-02.00
15 Jordan, Kristina 12 McKinley Tec 31-11.00
16 Harmon, Jordan 10 McKinley Tec 31-10.50
17 Borneman, Danielle 12 Pope John Pa 31-01.50
18 Ford, Kaileaa 12 Stonewall Ja 31-01.00
19 Nettles, Tejah 10 Suitland Hig 30-11.00
20 Ermias, Metasebia 10 West Springf 30-09.00
21 Boehlert, Hannah JR Chantilly 30-05.50
22 Belso, Sammy 11 Centreville 29-11.00
23 Tauypen, Olivia 12 Maryvale Pre 29-05.00
24 Tyeryar, Emma 10 Battlefield 29-04.50
25 Hannan, Molly 12 W.T. Woodson 29-03.00
26 Eder, Grace 11 Georgetown V 29-01.50
27 Chambers, Bryanna 10 Maryvale Pre 29-01.00
28 Muchemenyi, Thando P 10 George C. Ma 28-10.50
29 Griffith, Moira 12 Georgetown V 28-10.00
30 Wainwright, Sofia SO Chantilly 27-11.00
31 Borneman, Carolynn 9 Pope John Pa 27-02.00
32 Logan, Sydney 10 Maryvale Pre 27-00.50
33 Amanfo, Gabby 10 Maryvale Pre 24-11.00
-- Johnson, Tyatianna 12 Seneca Valle FOUL
Girls Shot Put
=======================================================================
Meet Record: ! 45-02.50 12/21/2002 Tiffany Evans, Garfield
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Muzzio, Maria 11 James W. Rob 41-08.50
2 Gordon, Tanisha 12 T.C. William 38-01.00
3 Usual, Seasons 10 Frederick Do 36-07.50
4 Coleman, Lauren 12 Elizabeth Se 36-00.50
5 Massaquoi, Iye 12 T.C. William 34-06.75
6 Murphy, Amanda 11 Franklin Hig 34-00.50
7 Hamilton, Shanice 12 CH Flowers H 33-10.50
8 Reese, Lauryn 12 West Springf 33-04.50
9 Hunt, Alana 11 CH Flowers H 33-00.00
10 White, Jorden 10 Bishop McNam 32-11.75
11 Obidiaso, Emmanuela 11 Bishop McNam 32-07.25
12 Raymond, Seye 12 James W. Rob 32-03.50
13 Wilkinson, Nyah 12 St. John's C 31-10.25
14 Washington, Mykia 12 Woodrow Wils 31-08.00
15 Yankson, Samantha 12 West Springf 31-02.50
16 Newby, Alana 10 CH Flowers H 30-03.50
17 Lofland, Tadajah 10 Maryvale Pre 30-02.50
18 Jones, Kayla 10 Riverdale Ba 29-03.75
19 Williams, Rachel 9 Riverdale Ba 29-02.50
20 Engerman, Ariana 12 Elizabeth Se 28-10.50
21 Stephens, Kristen 12 South County 28-00.00
22 Walker, Nazarin 11 Riverdale Ba 27-04.50
23 Hardy, Christian 11 Riverdale Ba 26-11.00
24 Schauer, Natalie 12 South Lakes 25-01.00
25 Hunter, Jada 9 Elizabeth Se 24-11.00
26 George, Miranda 10 Franklin Hig 23-10.00
27 Gibson, Kristen JR Edison 23-08.50
28 Gautschi, Isabelle JR Chantilly 23-07.00
28 Bronfman, Sheina S 12 George C. Ma 23-07.00
30 Wiley, Gabrielle 12 McLean 23-06.50
31 Willar, Caroline E 12 George C. Ma 22-11.50
32 Macado, Rosemary 9 Annandale 22-07.00
33 Ali, Lama 12 George C. Ma 22-03.00
34 Reese, Kailey 10 Franklin Hig 21-09.50
35 Howser, Maribeth 11 Pope John Pa 21-04.75
36 Takieddin, Leena FR Chantilly 21-04.50
37 Sawyer, Dania 12 Suitland Hig 21-04.25
38 Mccarthy, Malee 9 Western Tech 18-11.00
39 Milfort, Caigea 10 Elizabeth Se 18-07.25
Boys 55 Meter Dash
===========================================================================
Meet Record: ! 6.36 12/28/2010 Ronald Darby, Potomac High
Name Year School Prelims Prelims H#
===========================================================================
Preliminaries
1 Lyles, Noah 11 T.C. William 6.58q 6.58q 1
2 Ruffin Jr., Alonzo 12 St. John's C 6.59q 6.59q 1
3 Harrison, Eric 10 St. John's C 6.61q 6.61q 1
4 Gomez, Rico 12 Frederick Do 6.69q 6.69q 2
5 Michael, Jabari 11 Oxon Hill Hi 6.79q 6.79q 3
5 Williams, Xavier 10 Bishop McNam 6.79q 6.79q 1
5 Ross, Antione 10 Suitland Hig 6.79q 6.79q 9
8 Young, Jaison 12 Riverdale Ba 6.81q 6.81q 2
9 Robertson, Darean 11 West Springf J6.81 J6.81 2
10 Butler, Devin 12 Frederick Do 6.86 6.86 3
11 Ogobri, Timiebi 10 South Lakes 6.87 6.87 4
11 Watson, Bryce 9 Bullis Schoo 6.87 6.87 2
13 Brown, Denzell 10 McKinley Tec 6.88 6.88 5
14 Holloway, Donnell 11 CH Flowers H 6.89 6.89 2
15 Simmons, Jonathan 11 Riverdale Ba 6.90 6.90 4
16 Williams, J'Sean (xavi 10 Seneca Valle 6.91 6.91 4
16 George, David 12 Oxon Hill Hi 6.91 6.91 1
16 Berry, Brandon 10 Battlefield 6.91 6.91 2
19 Harris, Ryquan 11 Western Tech 6.93 6.93 3
20 Gary, Olandis 9 Bullis Schoo 6.94 6.94 3
21 Smith, Alex 10 Bishop McNam 6.96 6.96 3
21 Greenough, Paul 12 Oakton 6.96 6.96 4
23 Bynum, Isa 10 Suitland Hig 6.97 6.97 6
24 Hinders, Adam 11 W.T. Woodson 7.01 7.01 5
25 Boland, Alex 12 Forest Park 7.05 7.05 5
26 Jordan, Caleb 10 Archbishop C 7.07 7.07 7
26 Donkor, Perry 11 South County 7.07 7.07 6
28 Castle, Tyler 10 McKinley Tec 7.09 7.09 7
28 Moon, China 12 W.T. Woodson 7.09 7.09 6
28 Byrd, Kevin 9 Bishop McNam 7.09 7.09 9
31 Allen, Emmanuel 10 West Springf 7.11 7.11 6
31 Costello, Elijah 12 Anacostia Hi 7.11 7.11 4
31 Harrison, Lorenzo 11 DeMatha Cath 7.11 7.11 12
34 Cromwell, Kareem 11 Western Tech 7.13 7.13 5
34 Walker, Darren 11 Suitland Hig 7.13 7.13 4
36 Lucas-Roscoe, Gregory SO Edison 7.14 7.14 7
37 Oliver, John 9 Riverdale Ba 7.15 7.15 7
38 Banzuelo, Edwin 12 Annandale 7.16 7.16 6
38 Culver, Isaiah 10 Langley 7.16 7.16 8
40 Myers, Kyle 11 Archbishop C 7.17 7.17 9
41 Min, Jung Woo 11 McLean 7.18 7.18 9
42 Turner, James 11 Stonewall Ja 7.19 7.19 5
43 Clarke, Christopher Cj 10 James W. Rob 7.23 7.23 8
44 Flores, Francisco A 12 George C. Ma 7.25 7.25 8
45 Higgs, Jamal 12 CH Flowers H 7.26 7.26 2
45 Hines, Brandon 9 St. John's C 7.26 7.26 9
47 Wu, Nick 9 West Springf 7.27 7.27 9
48 Agbara, Victor C 12 George C. Ma 7.28 7.28 10
49 Clayton, DeAndre 11 South County 7.29 7.29 12
49 Kelson, Spencer 11 Bishop McNam 7.29 7.29 7
49 Roberts, Ajani 12 Gonzaga Coll 7.29 7.29 10
52 Brown, Kordell 11 St. John's C 7.31 7.31 8
53 Auguste, Tony 10 Washington-L 7.32 7.32 6
54 Cason, Yusuf 11 Baltimore Po 7.36 7.36 7
54 Bersal, Nelson 12 Annandale 7.36 7.36 8
54 Johnson, Raymond 10 Baltimore Po 7.36 7.36 10
57 Botchway, Sam 11 Franklin Hig 7.40 7.40 9
58 Garfield, Seth 11 Centreville 7.41 7.41 12
59 Jackson, Jalen 10 Annandale 7.44 7.44 8
60 Barborek, Decker 9 Fairfax 7.45 7.45 12
61 Isaac, Derrick 10 Yorktown 7.46 7.46 6
62 Willar, Alexandre R 11 George C. Ma 7.47 7.47 11
63 Price, Eze 10 Stonewall Ja 7.48 7.48 10
64 Franklin, Zarrick 11 Archbishop C 7.55 7.55 12
64 Stockero, Alexander J 12 George C. Ma 7.55 7.55 11
66 Sugiyama, Chris 12 Paul VI Cath 7.56 7.56 11
67 Williams, Paris 11 Yorktown 7.57 7.57 7
68 Gikakis, Zach 12 McLean 7.58 7.58 10
69 Combs, James 9 Seneca Valle 7.59 7.59 11
70 Kirkpatrick, Ryan 10 Langley 7.64 7.64 10
71 Boss, Jacob 9 Woodrow Wils 7.85 7.85 12
72 Hidayat, Kahfi 9 Oakton 7.99 7.99 9
73 Barringtine, Quincy 12 High Point H 8.04 8.04 6
74 Moore, Bernard 11 Suitland Hig 8.06 8.06 10
Boys 55 Meter Dash
================================================================================
Meet Record: ! 6.36 12/28/2010 Ronald Darby, Potomac High
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Lyles, Noah 11 T.C. William 6.58 6.41
2 Ruffin Jr., Alonzo 12 St. John's C 6.59 6.57
3 Harrison, Eric 10 St. John's C 6.61 6.57
4 Gomez, Rico 12 Frederick Do 6.69 6.64
5 Ross, Antione 10 Suitland Hig 6.79 6.74
6 Williams, Xavier 10 Bishop McNam 6.79 6.75
7 Young, Jaison 12 Riverdale Ba 6.81 6.78
8 Michael, Jabari 11 Oxon Hill Hi 6.79 6.84
Boys 55 Meter Hurdles
===========================================================================
Meet Record: ! 7.48 12/28/2010 John Jenkins, Annandale
Name Year School Prelims Prelims H#
===========================================================================
Preliminaries
1 George, David 12 Oxon Hill Hi 7.81q 7.81q 1
2 Rose, Damique 12 CH Flowers H 7.98q 7.98q 1
3 Chandler-Byrd, Deandre 10 Forest Park 8.13q 8.13q 1
4 Allen, Eric 9 Bullis Schoo 8.20q 8.20q 1
5 Anderson, Edward 12 CH Flowers H 8.23q 8.23q 1
6 Fain, Anas 11 South Lakes 8.23q 8.23q 1
7 Jones, Warren 12 Franklin Hig 8.28q 8.28q 2
8 Hansford, Demani 10 St. John's C 8.35q 8.35q 2
9 Henderson, Wlliam 10 Baltimore Po 8.39 8.39 3
10 Lim, Philip 12 James W. Rob 8.43 8.43 2
10 Carroll, Khailen 12 Baltimore Po 8.43 8.43 4
12 Howe, Darius 12 Western Tech 8.51 8.51 2
13 Gieseler, John B 11 George C. Ma 8.55 8.55 2
14 Stone, Nathan 12 South Lakes 8.70 8.70 1
14 Dorr, Bishop 12 South County 8.70 8.70 2
16 Bellamy, Da'quane 11 Baltimore Po 8.72 8.72 3
17 Ryan, Ben 12 Fairfax 8.94 8.94 4
18 Caldwell, James 11 W.T. Woodson 9.01 9.01 3
19 Almodiel, Jose Diego JR Chantilly 9.03 9.03 3
20 Hall, Brian 10 Forest Park 9.09 9.09 3
21 Holt, Diondre 10 Franklin Hig 9.14 9.14 3
22 Ott, Chandler 12 McLean 9.16 9.16 4
23 Lieb, Michael 11 W.T. Woodson 9.19 9.19 4
24 Sneed, Steve 12 Woodrow Wils 9.42 9.42 5
25 Blake, Taylor 9 CH Flowers H 9.63 9.63 3
26 McCoy, Joseph 9 Annandale 9.70 9.70 6
27 Stolze, Christopher 11 McLean 9.76 9.76 6
28 Lee, Junhan 10 Centreville 9.86 9.86 4
29 Robinson II, Onaje 12 Seneca Valle 9.88 9.88 2
30 Paul, Calixte 11 St. John's C 10.02 10.02 5
31 Long, Tavon 10 Suitland Hig 10.03 10.03 3
32 Schram, Steven 12 McLean 10.11 10.11 5
33 Craver, Andrew 10 Langley 10.20 10.20 5
34 Gonzalez, Diego 11 James W. Rob 10.28 10.28 5
35 Mamon, Martem 12 Yorktown 10.38 10.38 5
36 Mable, Caleb 9 Riverdale Ba 10.41 10.41 5
36 Hilliard, Stephen 9 McKinley Tec 10.41 10.41 6
38 Clemons, Reggie 12 Oxon Hill Hi 11.24 11.24 2
39 Gibbs, Andrew 12 Seneca Valle 11.65 11.65 6
40 Davis, Armand 10 High Point H 12.47 12.47 6
-- Davis, Tyrone 11 Anacostia Hi DQ DQ 4
Boys 55 Meter Hurdles
==============================================================================
Meet Record: ! 7.48 12/28/2010 John Jenkins, Annandale
Name Year School Prelims Finals Points
==============================================================================
Finals
1 George, David 12 Oxon Hill Hi 7.81 7.76
2 Rose, Damique 12 CH Flowers H 7.98 7.81
3 Anderson, Edward 12 CH Flowers H 8.23 7.88
4 Chandler-Byrd, Deandre 10 Forest Park 8.13 7.92
5 Allen, Eric 9 Bullis Schoo 8.20 8.06
6 Fain, Anas 11 South Lakes 8.23 8.20
7 Jones, Warren 12 Franklin Hig 8.28 8.24
8 Hansford, Demani 10 St. John's C 8.35 8.37
Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
Meet Record: ! 35.00 12/21/2002 Daniel Bailey, Centreville
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lyles, Noah 11 T.C. William 34.81! 1
2 Lyles, Josephus 11 T.C. William 35.15 1
3 Gomez, Rico 12 Frederick Do 35.29 1
4 Allen, Eric 9 Bullis Schoo 36.03 2
5 Akil, Isaiah 12 Riverdale Ba 36.14 1
6 Robinson, Aaron 10 Oxon Hill Hi 36.32 2
7 Murray, Camari 11 Bishop McNam 36.41 2
8 Cook, Stedman 11 Archbishop C 36.77 1
9 Castro Fields, Tariq 9 Riverdale Ba 36.78 3
10 Nelson, Brian 11 CH Flowers H 36.85 2
11 West, Justin SR Chantilly 37.07 2
12 McCullough, Jonathan 11 Bishop McNam 37.14 1
13 Jeffries, Titus JR Chantilly 37.29 3
14 Thomas, Nikolas 11 Suitland Hig 37.62 3
14 Robertson, Darean 11 West Springf 37.62 7
16 Chigbue, Kenneth 12 DeMatha Cath 37.74 11
17 Jones, Warren 12 Franklin Hig 37.79 3
18 Tum, Perra 12 South County 37.86 6
19 Williams, Xavier 10 Bishop McNam 37.89 3
20 George, Daniel 9 Oxon Hill Hi 37.91 6
21 Eggleston, Nicholas 9 St. John's C 38.02 7
21 Arpee, Sam 12 South Lakes 38.02 5
23 Lamptey, Bashir 11 CH Flowers H 38.03 7
23 Chandler-Byrd, Deandre 10 Forest Park 38.03 5
23 Berry, Brandon 10 Battlefield 38.03 3
26 Gary, Olandis 9 Bullis Schoo 38.06 4
26 Majors, Ernest 12 South County 38.06 6
28 Walker, Darren 11 Suitland Hig 38.08 4
29 Henderson, Wlliam 10 Baltimore Po 38.11 20
30 Duren, James 10 Paul VI Cath 38.23 7
31 Fantaye, Tomas SR Edison 38.30 6
32 Mitchell, Daniel SO Chantilly 38.43 8
33 Waithe, Nikolai 11 South Lakes 38.48 7
34 Nkemdirim, Dray 11 High Point H 38.56 9
35 Denney, Zachary 12 McKinley Tec 38.59 11
36 Turner, James 11 Stonewall Ja 38.60 9
37 Harris, Joshua 12 Suitland Hig 38.63 7
38 Cai, Jesse 11 Thomas Jeffe 38.76 8
39 Brown, Denzell 10 McKinley Tec 38.78 4
40 Lucius, Genesis 11 Battlefield 38.80 6
41 Hollimon, Miles 10 Franklin Hig 38.87 4
42 Jones, Bryant 11 Archbishop C 38.90 20
43 Harris, Ryquan 11 Western Tech 38.91 5
44 Fain, Anas 11 South Lakes 38.96 8
45 Wiley, Brian 11 Forest Park 38.98 8
45 Bellan, Maurice 9 St. John's C 38.98 9
47 Richter, Sammy 12 James W. Rob 39.04 10
48 Barborek, Decker 9 Fairfax 39.16 20
49 Min, Jung Woo 11 McLean 39.19 10
50 Joseph, Zion 11 Western Tech 39.26 5
51 Madhugiri, Akhil 10 Thomas Jeffe 39.33 11
52 Heng, Michael 11 Annandale 39.35 8
53 Delgado, Matthew 11 Battlefield 39.36 11
54 Rochester, Miles 12 DeMatha Cath 39.42 13
55 Prather, Jaylen 11 Forest Park 39.45 10
56 Culver, Isaiah 10 Langley 39.65 13
57 Lindsey, Elias 10 Oakton 39.69 5
58 Melvin, Roy 11 St. John's C 39.77 9
59 Kelson, Spencer 11 Bishop McNam 39.81 6
60 Aime, Nick 10 Oakton 39.83 10
61 Maiya, Karthik 11 Thomas Jeffe 39.91 14
62 Delong, Kyle 11 Frederick Do 39.99 12
63 Williams, J'Sean (xavi 10 Seneca Valle 40.00 15
64 Hanafin, Michael 12 Yorktown 40.05 12
65 Lengel, Stephen 10 W.T. Woodson 40.07 9
66 Njovens, Shaun 11 W.T. Woodson 40.19 14
67 Shutika, John 12 James W. Rob 40.26 14
67 Lee, Justin 11 Langley 40.26 13
69 Stockero, Alexander J 12 George C. Ma 40.36 13
70 Cherry, William 10 Oakton 40.47 9
71 Smith, Deron 12 Riverdale Ba 40.49 16
72 Garfield, Seth 11 Centreville 40.52 16
73 Agbara, Victor C 12 George C. Ma 40.75 15
74 Simpson, Antonio 11 Anacostia Hi 40.82 8
74 Williams, Justin 11 CH Flowers H 40.82 5
76 Foster, Justin 11 Annandale 40.91 11
76 Fay, Andrew 12 James W. Rob 40.91 14
78 Fontaine, Keiron JR Edison 41.01 14
79 Willar, Alexandre R 11 George C. Ma 41.04 14
80 Wu, Nick 9 West Springf 41.12 15
81 Price, Eze 10 Stonewall Ja 41.38 10
82 Dodge, Jared 11 Fairfax 41.44 19
83 Vidro, Aldo 10 Battlefield 41.59 15
84 Cromwell, Kareem 11 Western Tech 41.69 12
85 Purcell, Carl FR Edison 41.79 17
86 Williams, Paris 11 Yorktown 41.93 18
87 Miller, Leland 11 High Point H 42.10 17
88 Johnson, Raymond 10 Baltimore Po 42.14 19
89 Isaac, Derrick 10 Yorktown 42.53 18
90 Gikakis, Zach 12 McLean 42.59 13
91 Gracia, Jason 9 George C. Ma 42.67 16
92 Hilliard, Stephen 9 McKinley Tec 42.68 20
93 Davis, Tyrone 11 Anacostia Hi 43.02 12
94 Davis, Brandon 10 St. John's C 43.44 17
95 Long, Tavon 10 Suitland Hig 43.47 18
96 Boss, Jacob 9 Woodrow Wils 43.48 17
97 Kirkpatrick, Ryan 10 Langley 43.50 19
98 Narciso, Nigel 12 Centreville 45.05 18
99 Jones, Norman 10 Stonewall Ja 45.58 18
100 Ellis, Tariq 9 Stonewall Ja 46.95 16
101 Tcheliebou, Ian 11 Cardozo High 48.75 19
102 Alchin, Michael 9 Yorktown 49.18 18
-- Towles, Kevin 10 Gonzaga Coll DNF 13
-- Costello, Elijah 12 Anacostia Hi DQ 4
Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
Meet Record: ! 1:03.84 12/28/2013 Michael Cherry, Oscar Smith
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gomez, Rico 12 Frederick Do 1:06.13 1
2 Jeffries, Titus JR Chantilly 1:07.02 1
3 Waller, Kurt 12 Battlefield 1:08.06 1
4 Hogye, Nathan 12 Annandale 1:08.71 3
5 Anderson, Edward 12 CH Flowers H 1:08.92 1
6 Olumese, Ike 12 Oxon Hill Hi 1:09.29 2
7 Roof, Jonathan 12 James W. Rob 1:09.31 3
8 Hinton, Kristopher 11 CH Flowers H 1:09.33 3
9 Akil, Isaiah 12 Riverdale Ba 1:09.37 5
10 Mcfarland, Christian 12 Forest Park 1:09.39 3
11 Langley, Jeremy 12 DeMatha Cath 1:09.60 2
12 Andjalepou, Christy 11 Cardozo High 1:10.19 4
13 Fantaye, Tomas SR Edison 1:10.51 4
14 Wilkins, Trevon 12 Western Tech 1:10.64 2
15 O'Leary, Aiden 10 George C. Ma 1:10.87 2
16 Kern, Mitchel 10 W.T. Woodson 1:11.43 4
17 Fogle, Ethan 9 Archbishop C 1:11.51 2
18 Duren, James 10 Paul VI Cath 1:11.95 6
19 Davis, Justin 10 Riverdale Ba 1:12.34 7
20 Hardy, Larnelle 12 McKinley Tec 1:12.35 7
21 Robinson, Sean 12 Woodrow Wils 1:12.40 5
22 Jean, Lynch 11 Frederick Do 1:12.77 9
23 Askew, Christoper 12 Woodrow Wils 1:12.79 5
24 Phelps, Donald 11 Riverdale Ba 1:12.80 9
25 Spencer, Justin 12 St. John's C 1:13.00 8
26 Cai, Jesse 11 Thomas Jeffe 1:13.01 5
27 Rambo, Jarod 10 West Springf 1:13.13 3
28 Landes, Thomas 11 Oakton 1:13.14 7
29 Prince, Malik 9 Riverdale Ba 1:13.16 8
30 Costello, Elijah 12 Anacostia Hi 1:13.33 6
31 Scopellite, Michael JR Chantilly 1:13.35 9
32 Chambers, Andrew 12 CH Flowers H 1:13.87 4
33 Carroll, Khailen 12 Baltimore Po 1:13.94 5
34 Deloatch, David 9 Archbishop C 1:14.28 5
35 Levine, Jacob 11 West Springf 1:14.44 7
36 Sprouls, Jason 12 McLean 1:15.07 7
37 Madhugiri, Akhil 10 Thomas Jeffe 1:15.17 8
38 Vidro, Aldo 10 Battlefield 1:15.34 9
39 Chappelle, Braswel 12 Anacostia Hi 1:15.42 8
40 Briscoe Jr, Brandon 10 Western Tech 1:15.49 8
41 Cetto, Anthony SR Edison 1:15.61 4
42 Lee, Justin 11 Langley 1:15.70 9
43 Edwards, Robert 9 Bishop McNam 1:15.74 13
44 McCoy, Joseph 9 Annandale 1:16.50 13
45 Latimer, Erik 10 Woodrow Wils 1:17.06 6
46 Melvin, Roy 11 St. John's C 1:17.47 12
47 Dodge, Jared 11 Fairfax 1:17.59 15
48 Caldwell, James 11 W.T. Woodson 1:17.62 10
49 Paul, Cedric 12 St. John's C 1:18.75 11
50 Sidhu, Venae 11 Franklin Hig 1:18.81 11
51 Maina, Fadhili 10 Franklin Hig 1:18.91 6
52 Stolze, Christopher 11 McLean 1:18.96 9
53 Gibbs, Andrew 12 Seneca Valle 1:19.59 12
54 Barnard, Toye 12 High Point H 1:19.87 12
55 Gutierrez, Jose 11 High Point H 1:20.01 10
56 Weston, Luke 10 James W. Rob 1:20.61 11
57 Zeigler, Cross 10 W.T. Woodson 1:20.68 10
58 Billington, Angus K 9 George C. Ma 1:21.42 12
59 Russell, Marcus 12 McKinley Tec 1:21.95 13
60 Keeley, Sean 9 Yorktown 1:21.99 13
61 Hrinko, Fred 9 Oakton 1:22.30 11
62 Hoffman, Jarrett 12 Suitland Hig 1:23.20 13
63 Cason, Yusuf 11 Baltimore Po 1:23.81 12
64 Cooper, Brandon 12 Suitland Hig 1:23.93 11
65 Fronda, Matt 10 Gonzaga Coll 1:24.26 8
66 Schneider, Perry 9 South County 1:26.86 15
67 Garard, Matthieu 9 Stonewall Ja 1:28.20 14
68 Ross, Wynton 10 Franklin Hig 1:28.77 11
69 Kubler, Will 11 Pope John Pa 1:30.54 14
70 Burns, Alex 10 Pope John Pa 1:51.96 14
Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: ! 2:32.93 12/27/2008 Leoule Degfae, Thomas Ediso
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Maguire, Alex 12 Fairfax 2:30.87!
2 Teshome, Nahom 12 West Springf 2:31.98!
3 McGorty, Brandon SO Chantilly 2:32.57!
4 Mills, Isaac 12 Oakton 2:35.62
5 Hrinko, Phillip 12 Oakton 2:39.85
6 Iyob, Simon 12 Oakton 2:40.26
7 Fabish, Evan 12 West Springf 2:42.06
8 Graham, Joe 12 DeMatha Cath 2:45.78
9 Hoganson, Alex 11 Thomas Jeffe 2:45.79
10 Haight, Alexander 11 George C. Ma 2:46.96
11 Lawrence, Matthew 12 Yorktown 2:48.50
12 McManus, Jack JR Edison 2:48.76
13 Compton, Evan SR Chantilly 2:48.92
14 Gibson, Jeffrey SR Edison 2:49.29
15 Woodhouse, Mitch 12 Thomas Jeffe 2:49.53
16 Brown, Edwin 12 Riverdale Ba 2:50.11
17 Hoog, Kit 12 Bishop McNam 2:50.48
18 Reilly, Brian 12 Langley 2:51.15
19 Robey, Alex 11 Battlefield 2:51.40
20 Mutinda, Bryan 11 Suitland Hig 2:51.57
21 Sneed, Laurence 10 Forest Park 2:52.10
22 Shapiro, Alessandro 12 Langley 2:52.17
23 Madden, Brady 12 Centreville 2:52.34
24 Glass, David 10 James W. Rob 2:52.85
25 Tigabu, Mahiteme 10 Annandale 2:53.24
26 Lyons, Kyle 12 Centreville 2:55.41
27 Wigle, Christopher JR Chantilly 2:56.28
28 Crockett, Lester 12 DeMatha Cath 2:56.35
29 Miller, Sean 12 South Lakes 2:57.33
30 Ayele, Yonatan 12 Annandale 2:57.38
31 Glasper, Kevin 11 Riverdale Ba 2:57.40
32 Brandon, Jason 12 CH Flowers H 2:58.22
33 Harrell, Anthouy 11 Oxon Hill Hi 2:58.52
34 Wimbush, Anthony 10 Oxon Hill Hi 2:58.61
35 Cullen, Ben 10 Oakton 2:58.62
36 Becker, Michael 12 James W. Rob 2:58.78
37 Ghoramah, Omar 12 Annandale 2:59.18
38 Johnson, Justin 12 Bishop McNam 3:00.06
39 Ribich, Michael 11 Gonzaga Coll 3:01.68
40 Stevenson, Geonte 11 Archbishop C 3:02.00
41 Hawley, Alex 12 Pope John Pa 3:02.50
42 Maynard, Nick 11 McLean 3:04.50
43 Gustafson, Sean 10 George C. Ma 3:04.60
44 Birgisson, Rex 11 Yorktown 3:04.70
45 Mundo, Marvin 12 Cardozo High 3:05.04
46 Holton, Eric 10 Riverdale Ba 3:05.10
47 Wonus, David 10 Battlefield 3:06.50
48 Grannis, Queston 10 Woodrow Wils 3:07.80
49 Mitchell, Andrew 10 Western Tech 3:08.60
50 Coles, Jamal 11 Franklin Hig 3:08.70
50 Clancy, Sean 9 Thomas Jeffe 3:08.70
52 Patterson, Dakota 11 W.T. Woodson 3:09.34
53 Clendenin, Connor JR Chantilly 3:09.42
54 Farnsworth, Andrew 10 Langley 3:09.44
55 Orji, Nicholas 12 Archbishop C 3:12.48
56 Brown, Ellis 10 Riverdale Ba 3:12.68
57 Talley, Drew 12 DeMatha Cath 3:13.39
58 Gallant, Gabe 9 Pope John Pa 3:14.50
59 Glunz, Josh 9 South County 3:15.87
60 Trotman, Ellion 10 Bishop McNam 3:17.45
61 Sanusi, Kolapo 12 Seneca Valle 3:17.71
62 Sharma, Anshu 10 Thomas Jeffe 3:19.20
63 Morales, Daniel 10 Stonewall Ja 3:19.32
64 Weaver, Ian 12 DeMatha Cath 3:21.30
65 Huwarshek, Merhawi 11 Cardozo High 3:21.35
66 Collins, Leonard 11 Stonewall Ja 3:21.99
67 Davis III, Rodenard 9 Bishop McNam 3:29.82
68 Beckett, Jr, Johnathan 12 Archbishop C 3:31.38
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: ! 4:18.54 12/27/2008 Leoule Degfae, Thomas Ediso
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gebrehiwot, Aviad 12 Annandale 4:27.54
2 Bailey, Brent 11 Centreville 4:29.94
3 Odlum, Patrick 12 Washington-L 4:30.39
4 Horoho, Dan 10 Centreville 4:32.58
5 Compton, Evan SR Chantilly 4:32.86
6 Ward, Timothy 12 West Springf 4:33.34
7 Garcia, Joaquin 12 Forest Park 4:35.83
8 Akalu, Adel 11 Oxon Hill Hi 4:36.31
9 Blagg, Christopher 12 Thomas Jeffe 4:37.80
10 Floam, Jacob 11 Gonzaga Coll 4:40.86
11 Burns, Thomas 12 Oakton 4:40.94
12 Gallant, Andre 11 Pope John Pa 4:46.02
13 Avila, Johnathon 12 High Point H 4:46.29
14 Riopelle, Nathan 11 Thomas Jeffe 4:46.64
15 Baxley, William 10 Thomas Jeffe 4:46.87
16 Mutinda, Bryan 11 Suitland Hig 4:48.77
17 Mitchell, Grant 11 Battlefield 4:48.82
18 Klapper, Dylan 9 Thomas Jeffe 4:48.95
19 French, Ryan 11 Centreville 4:49.06
20 Lackey, Andrew 11 West Springf 4:49.20
21 Shapiro, Alessandro 12 Langley 4:49.44
22 Lamb, Robert 12 Annandale 4:49.69
23 Tully, Sean 12 Pope John Pa 4:49.89
24 Wigle, Christopher JR Chantilly 4:51.08
25 Weirick, Collin 12 South Lakes 4:51.20
26 Danisewicz, Jack 12 Paul VI Cath 4:51.46
27 Christopher, Daniel 9 Battlefield 4:52.82
28 Alvarado, Risky 11 Annandale 4:54.41
29 Reilly, Brian 12 Langley 4:55.95
30 Miller, Sean 12 South Lakes 4:56.80
31 Armstrong, Michael 12 Paul VI Cath 4:57.25
32 Baker, John 10 Battlefield 4:58.92
33 Niemann, Brandon 11 W.T. Woodson 4:59.28
34 Robey, Sean 11 Battlefield 4:59.44
35 Mcginley, Thomas 12 Bishop McNam 5:00.35
36 Goldstein, Brennan JR Edison 5:01.04
37 Mcllwee, Ryan 10 Centreville 5:01.54
38 Ward, William 10 West Springf 5:01.63
39 Albert, Stephen 12 Fairfax 5:02.23
40 Paxton, Michael 11 Suitland Hig 5:02.87
41 Allen, Stephen 11 DeMatha Cath 5:02.93
42 Koch, Robert 10 Forest Park 5:03.35
43 Raines, Andrew JR Chantilly 5:03.95
44 Takemori, Troy 12 Seneca Valle 5:06.03
45 Brooks, Colin 12 James W. Rob 5:06.05
46 Canada, Ty 10 South County 5:06.15
47 Cronin, Joey JR Chantilly 5:06.35
48 Szczerbinski, Justin 11 Washington-L 5:06.77
49 McGrail, Chase 10 Forest Park 5:07.16
50 Wilson, Ari 11 CH Flowers H 5:07.49
51 Epstein, Ethan 10 George C. Ma 5:08.24
52 Sprouls, Jason 12 McLean 5:08.77
53 Wilson, Malik 12 Baltimore Po 5:11.00
54 Closson, Mekhi 10 Baltimore Po 5:11.50
55 Reinhold, Ashton 10 South Lakes 5:14.22
56 Farnsworth, Andrew 10 Langley 5:14.30
57 Richardson, Odell 12 Baltimore Po 5:14.73
58 Burge, Matthew 11 High Point H 5:16.45
59 Midlam, Bryan 10 Seneca Valle 5:17.92
60 Clark, William 11 Archbishop C 5:20.64
61 Johnson, Caleed 9 Suitland Hig 5:21.20
62 Goldstein, Marino 10 CH Flowers H 5:23.71
63 Wetzler, Theodore FR Edison 5:25.62
64 Gregor, David 10 Oakton 5:26.12
65 Mundo, Marvin 12 Cardozo High 5:26.98
66 Huwarshek, Merhawi 11 Cardozo High 5:29.68
67 Joseph, Jr, Terrance 11 Archbishop C 5:30.59
68 Church, Oliver 9 George C. Ma 5:30.95
69 Lione, Nick 11 Paul VI Cath 5:35.60
70 O'Hara, Jimmy 12 James W. Rob 5:37.36
71 Hafner, Jeffrey 9 James W. Rob 5:39.95
72 Grundvig, Evan 10 James W. Rob 5:40.36
73 Garman, Hunter 9 Stonewall Ja 6:32.64
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Meet Record: ! 9:31.60 12/28/2013 Vincent Ciattei, Perry Hall H
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bailey, Brent 11 Centreville 9:42.51
2 Lockwood, Robert 11 W.T. Woodson 9:47.75
3 Holland, Chris 12 Oakton 9:55.08
4 Mims, Cameron 12 Battlefield 10:10.51
5 Blackburn, Matt 12 West Springf 10:21.30
6 Akalu, Adel 11 Oxon Hill Hi 10:25.94
7 Monroe, Harry 10 Gonzaga Coll 10:26.83
8 Tigabu, Dagim 10 Annandale 10:37.95
9 Mccool, Andrew 12 South Lakes 10:39.65
10 Sullivan, Wilson 12 West Springf 10:50.26
11 Crowley, James 10 Oakton 10:52.09
12 Allain, Thomas SO Chantilly 10:55.98
13 Siggins, Conner 10 James W. Rob 10:56.19
14 Walker, Owen 9 South Lakes 10:56.91
15 Robertson, Tristan FR Chantilly 10:58.15
16 Burke, Jackson 10 West Springf 11:03.81
17 Chorney, Matthew 10 Centreville 11:04.88
18 Henriques da Silva, Mari SO Edison 11:16.72
19 Midlam, Bryan 10 Seneca Valle 11:41.25
20 Place, Riley 9 St. John's C 12:28.16
21 Winters, Patrick 10 South County 13:05.51
-- Horoho, Dan 10 Centreville DNF
Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: ! 1:30.18 12/28/2010 Suitland High School, Suitland Hig
J Colman, L Jabocs, R Allen, T Jacobs
School Finals H# Points
==========================================================================
1 St. John's College High School 'A' 1:32.06 1
1) Eggleston, Nicholas 9 2) Harrison, Eric 10
3) Garcia, Wilber 12 4) Ruffin Jr., Alonzo 12
2 Riverdale Baptist 'A' 1:32.73 1
1) Young, Jaison 12 2) Hill, Jaylen 10
3) Castro Fields, Tariq 9 4) Simmons, Jonathan 11
3 Bishop McNamara High School 'A' 1:32.76 2
1) Murray, Camari 11 2) Thompson, Brian 11
3) McCullough, Jonathan 11 4) Williams, Xavier 10
4 CH Flowers High School 'A' 1:33.87 3
1) Nelson, Brian 11 2) Higgs, Jamal 12
3) Holloway, Donnell 11 4) Lamptey, Bashir 11
5 Oxon Hill High School 'A' 1:34.47 1
1) George, David 12 2) Wimbush, Anthony 10
3) Michael, Jabari 11 4) Robinson, Aaron 10
6 Suitland High School 'A' 1:34.60 2
1) Walker, Darren 11 2) Bynum, Isa 10
3) Thomas, Nikolas 11 4) Little, Floyd 12
7 T.C. Williams High School 'A' 1:34.76 1
1) Clarke, Isaih 12 2) Lyles, Josephus 11
3) Kelley, Joshusa 11 4) Lyles, Noah 11
8 Chantilly HS 'A' 1:35.46 1
1) Almodiel, Darren SR 2) Scopellite, Michael JR
3) Loh, Justin JR 4) West, Justin SR
9 South Lakes 'A' 1:36.35 2
1) Fain, Anas 11 2) Kirlew, Eric 11
3) Waithe, Nikolai 11 4) Arpee, Sam 12
10 DeMatha Catholic High School 'A' 1:36.73 3
1) Rochester, Miles 12 2) Chigbue, Kenneth 12
3) Fields, Tyler 12 4) Williams, Cole 11
11 Battlefield 'A' 1:36.84 1
1) Lucius, Genesis 11 2) Waller, Kurt 12
3) Delgado, Matthew 11 4) Berry, Brandon 10
12 Woodrow Wilson High School 'A' 1:37.06 4
1) Latimer, Erik 10 2) Sneed, Steve 12
3) Robinson, Sean 12 4) Askew, Chris 12
13 South County High School 'A' 1:37.34 2
1) Tum, Perra 12 2) Majors, Ernest 12
3) Agyeman, Michael 12 4) Donkor, Perry 11
14 McKinley Tech High School 'A' 1:37.39 5
1) Castle, Tyler 10 2) Brown, Denzell 10
3) Denney, Zachary 12 4) Hardy, Larnelle 12
15 Western Tech 'A' 1:37.82 4
1) Howe, Darius 12 2) Joseph, Zion 11
3) Cromwell, Kareem 11 4) Harris, Ryquan 11
16 West Springfield 'A' 1:38.49 5
1) Robertson, Darean 11 2) Allen, Emmanuel 10
3) Wu, Nick 9 4) Grady, Matthew 12
17 Baltimore Poly High School 'A' 1:38.76 5
1) Bellamy, Da'quane 11 2) Cason, Yusuf 11
3) Henderson, Wlliam 10 4) Carroll, Khailen 12
18 W.T. Woodson 'A' 1:38.88 4
1) Hinders, Adam 11 2) Youngblood, Tylor 10
3) Njovens, Shaun 11 4) Kern, Mitchel 10
19 Franklin High School 'A' 1:39.51 2
1) Jones, Warren 12 2) Maina, Fadhili 10
3) Holt, Diondre 10 4) Hollimon, Miles 10
20 Annandale 'A' 1:39.80 3
1) Hogye, Nathan 12 2) Bersal, Nelson 12
3) Heng, Michael 11 4) Banzuelo, Edwin 12
21 Forest Park 'A' 1:40.36 2
1) Boland, Alex 12 2) Chandler-Byrd, Deandre 10
3) Rigby, Joshua 10 4) Prather, Jaylen 11
22 George C. Marshall 'A' 1:40.75 5
1) Agbara, Victor C 12 2) Willar, Alexandre R 11
3) Stockero, Alexander J 12 4) Flores, Francisco A 12
23 Seneca Valley High School 'A' 1:40.84 5
1) Williams, J'Sean (xavi 10 2) Dunn, Dontae 11
3) Becket-simms, Donovan 11 4) Combs, James 9
24 Edison High School 'A' 1:41.73 4
1) Lucas-Roscoe, Gregory SO 2) Jitpaisarnsook, Pheonix SR
3) Purcell, Carl FR 4) Fontaine, Keiron JR
25 Gonzaga College High School 'A' 1:41.74 4
1) Jones, Tre 11 2) Towles, Kevin 10
3) Roberts, Ajani 12 4) Caldwell, Philip 11
26 Frederick Douglass-PG 'A' 1:41.86 4
1) Delong, Kyle 11 2) McCoy, Myles 11
3) Lewis, Jacari 11 4) Palmer, Brian 12
27 McLean 'A' 1:42.50 3
1) Min, Jung Woo 11 2) Sprouls, Jason 12
3) Schram, Steven 12 4) Gikakis, Zach 12
28 Fairfax 'A' 1:43.42 5
1) Dodge, Jared 11 2) Ryan, Ben 12
3) Kim, Lucas 10 4) Barborek, Decker 9
Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
Meet Record: ! 3:23.09 12/29/2007 Meade, MEAD
M Brinkley, A Uzoh, J Murdock, D Smiles
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Oxon Hill High School 'A' 3:31.25 1
1) Olumese, Ike 12 2) Robinson, Aaron 10
3) Wimbush, Anthony 10 4) Clemons, Reggie 12
2 Chantilly HS 'A' 3:33.03 1
1) West, Justin SR 2) Loh, Justin JR
3) Mitchell, Daniel SO 4) Jeffries, Titus JR
3 CH Flowers High School 'A' 3:34.74 1
1) Rose, Damique 12 2) Burgess, Cameron 11
3) Hinton, Kristopher 11 4) Williams, Justin 11
4 Bishop McNamara High School 'A' 3:35.96 1
1) Murray, Camari 11 2) Johnson, Justin 12
3) Hoog, Kit 12 4) Kelson, Spencer 11
5 Oakton 'A' 3:36.58 1
1) Lindsey, Elias 10 2) Hrinko, Phillip 12
3) Mills, Isaac 12 4) Aime, Nick 10
6 Suitland High School 'A' 3:38.15 1
1) Thomas, Nikolas 11 2) Walker, Darren 11
3) Harris, Joshua 12 4) Paxton, Michael 11
7 DeMatha Catholic High School 'A' 3:39.60 2
1) Graham, Joe 12 2) Crockett, Lester 12
3) Fields, Tyler 12 4) Chigbue, Kenneth 12
8 West Springfield 'A' 3:40.89 2
1) Grady, Matthew 12 2) Teshome, Nahom 12
3) Fabish, Evan 12 4) Levine, Jacob 11
9 Riverdale Baptist 'A' 3:42.79 3
1) Davis, Justin 10 2) Brown, Ellis 10
3) Hayward, Malcolm 12 4) Phelps, Donald 11
9 South County High School 'A' 3:42.79 4
1) Tum, Perra 12 2) Agyeman, Michael 12
3) Majors, Ernest 12 4) Dorr, Bishop 12
11 Woodrow Wilson High School 'A' 3:44.60 2
1) Robinson, Sean 12 2) Sneed, Steve 12
3) Latimer, Erik 10 4) Askew, Christoper 12
12 South Lakes 'A' 3:44.60 2
1) Weirick, Collin 12 2) Ogobri, Timiebi 10
3) Reinhold, Ashton 10 4) Waithe, Nikolai 11
13 McKinley Tech High School 'A' 3:45.47 3
1) Denney, Zachary 12 2) Brown, Denzell 10
3) Hardy, Larnelle 12 4) Hilliard, Stephen 9
14 Edison High School 'A' 3:46.47 2
1) Fantaye, Tomas SR 2) Lucas-Roscoe, Gregory SO
3) Cetto, Anthony SR 4) Purcell, Carl FR
15 Western Tech 'A' 3:46.72 3
1) Briscoe Jr, Brandon 10 2) Howe, Darius 12
3) Joseph, Zion 11 4) Wilkins, Trevon 12
16 Annandale 'A' 3:47.18 4
1) Gebrehiwot, Aviad 12 2) Heng, Michael 11
3) Lopez, Hector 12 4) Tigabu, Mahiteme 10
17 James W. Robinson 'A' 3:47.59 4
1) Richter, Sammy 12 2) Roof, Jonathan 12
3) Shutika, John 12 4) Fay, Andrew 12
18 Forest Park 'A' 3:48.96 3
1) Mcfarland, Christian 12 2) Wiley, Brian 11
3) Rigby, Joshua 10 4) Hall, Brian 10
19 W.T. Woodson 'A' 3:50.16 4
1) Lengel, Stephen 10 2) Youngblood, Tylor 10
3) Zeigler, Cross 10 4) Njovens, Shaun 11
20 Gonzaga College High School 'A' 3:52.72 4
1) Jones, Tre 11 2) Roberts, Ajani 12
3) Caldwell, Philip 11 4) Kisailus, Cameron 11
21 Seneca Valley High School 'A' 4:07.04 4
1) Gibbs, Andrew 12 2) Williams, J'Sean (xavi 10
3) Dunn, Dontae 11 4) Takemori, Troy 12
22 Frederick Douglass-PG 'A' 4:07.96 2
1) McCoy, Myles 11 2) Melvin, Tyler 9
3) White, Brandon 11 4) Palmer, Brian 12
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
Meet Record: ! 8:08.5h 12/21/1996 Hayfield, Hayfield
School Finals Points
=======================================================================
1 Oxon Hill High School 'A' 8:19.14
1) Olumese, Ike 12 2) Akalu, Adel 11
3) Wimbush, Anthony 10 4) Robinson, Aaron 10
2 Thomas Jefferson S&T 'A' 8:26.15
1) Hoganson, Alex 11 2) Woodhouse, Mitch 12
3) Blagg, Christopher 12 4) Foss, Nate 11
3 DeMatha Catholic High School 'A' 8:31.41
1) Graham, Joe 12 2) Crockett, Lester 12
3) Allen, Stephen 11 4) Langley, Jeremy 12
4 Suitland High School 'A' 8:38.84
1) Thomas, Nikolas 11 2) Harris, Joshua 12
3) Mutinda, Bryan 11 4) Paxton, Michael 11
5 CH Flowers High School 'A' 8:41.37
1) Chambers, Andrew 12 2) Burgess, Cameron 11
3) Wilson, Ari 11 4) Brandon, Jason 12
6 Forest Park 'A' 8:44.22
1) Sneed, Laurence 10 2) Garcia, Joaquin 12
3) Taylor, Jacob 11 4) McGrail, Chase 10
7 Baltimore Poly High School 'A' 8:53.68
1) Wilson, Malik 12 2) Stewart, Marquise 12
3) Closson, Mekhi 10 4) Richardson, Odell 12
8 West Springfield 'A' 9:00.80
1) Rambo, Jarod 10 2) Grady, Matthew 12
3) Levine, Jacob 11 4) Sullivan, Wilson 12
9 Bishop McNamara High School 'A' 9:08.00
1) Hoog, Kit 12 2) Johnson, Justin 12
3) Mcginley, Thomas 12 4) Trotman, Ellion 10
10 High Point High School 'A' 9:19.15
1) Gutierrez, Jose 11 2) Avila, Johnathon 12
3) Barnard, Toye 12 4) Burge, Matthew 11
11 Centreville 'A' 9:20.59
1) Lyons, Kyle 12 2) Chorney, Matthew 10
3) Mcllwee, Ryan 10 4) Madden, Brady 12
12 Oakton 'A' 9:29.18
1) Abdelraof, Khalid 9 2) Acosta, Luis 9
3) Hassan, Ahmed 9 4) Landes, Thomas 11
13 Gonzaga College High School 'A' 9:36.30
1) Ribich, Michael 11 2) Travis, John 9
3) Barron, Tyler 11 4) Spartin, Will 9
14 Seneca Valley High School 'A' 9:45.06
1) Midlam, Bryan 10 2) Takemori, Troy 12
3) Michel, Philip 11 4) Sanusi, Kolapo 12
15 Franklin High School 'A' 9:46.16
1) Ross, Wynton 10 2) Coles, Jamal 11
3) Rus, Barret 11 4) Sidhu, Venae 11
16 Riverdale Baptist 'A' 10:16.61
1) Glasper, Kevin 11 2) Brown, Ellis 10
3) Holton, Eric 10 4) Cameron, Eric 9
17 Edison High School 'A' 10:31.24
1) Taylor, Michael FR 2) Dakessian, Brandon FR
3) Jasso, Juan FR 4) Overton, James FR
Boys High Jump
=======================================================================
Meet Record: ! 6-09 12/16/2000 Greg McCormick, Middletown
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Carver, James 12 McLean 6-04.00
2 Gieseler, John B 11 George C. Ma 6-02.00
3 Hicks, Davante 12 James W. Rob 6-00.00
4 Dorr, Bishop 12 South County 5-10.00
4 Jones, Chad 10 Battlefield 5-10.00
6 Sivels, Andre 11 Battlefield J5-10.00
7 Vasquez, Anthony 12 W.T. Woodson 5-08.00
8 Sneed, Steve 12 Woodrow Wils 5-06.00
8 Fields, Tyler 12 DeMatha Cath 5-06.00
10 Nwaolu, Azunna 11 James W. Rob J5-06.00
-- Anderson, Alonte 11 Oxon Hill Hi NH
-- Nazaire, Joshua 12 Seneca Valle NH
-- Barborek, Decker 9 Fairfax NH
-- Haraway, Deon 12 DeMatha Cath NH
-- Kumar, Akshay 11 Langley NH
-- Andreson, Bryce 10 Forest Park NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
Meet Record: ! 15-06 12/15/2001 David Sullivan, Centreville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Almodiel, Jose Diego JR Chantilly 12-06.00
2 Kittsteiner, Maximiliano 12 Forest Park J12-06.00
3 Shotwell, Clark 12 Forest Park J12-06.00
4 Rudison, Alex 11 South Lakes 11-06.00
5 Cho, Jason 11 South County 10-06.00
6 Heimberg, Alex 11 T.C. William 10-00.00
6 Harris, Will 12 James W. Rob 10-00.00
6 Zuber, Karl 10 W.T. Woodson 10-00.00
9 Gendron, Kristian 12 South Lakes J10-00.00
10 Moreira-Ibar, Eriq 11 James W. Rob J10-00.00
11 Shotwell, Harrison 10 Forest Park 9-06.00
11 Frymire, Conor 10 T.C. William 9-06.00
13 Kin, Joseph 11 Langley J9-06.00
-- Barborek, Decker 9 Fairfax NH
-- Lally, Samuel 10 T.C. William NH
-- Fontaine, Keiron JR Edison NH
-- Hutzler, Jacob 11 South Lakes NH
-- Keys, Jim 9 Langley NH
Boys Long Jump
=======================================================================
Meet Record: ! 24-03.25 12/21/1996 Mike Newell, Potomac (VA)
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kabi, Mandela 12 St. John's C 21-02.50
2 Butler, Devin 12 Frederick Do 20-10.50
3 Lucas-Roscoe, Gregory SO Edison 20-09.00
4 Almodiel, Darren SR Chantilly 20-01.50
5 Castro Fields, Tariq 9 Riverdale Ba 19-10.00
6 Lim, John 12 Westfield High S 19-07.50
7 Clarke, Isaih 12 T.C. William 19-06.00
8 Fields, Tyler 12 DeMatha Cath 19-05.50
9 George, Daniel 9 Oxon Hill Hi 19-04.00
9 Becket-simms, Donovan 11 Seneca Valle 19-04.00
11 Majors, Ernest 12 South County 18-11.00
12 Hinders, Adam 11 W.T. Woodson 18-10.00
13 Rigby, Joshua 10 Forest Park 18-08.00
14 Hicks, Davante 12 James W. Rob 18-06.00
15 Greenough, Paul 12 Oakton 18-05.50
16 Jitpaisarnsook, Pheonix SR Edison 18-04.50
17 Nwaolu, Azunna 11 James W. Rob 18-04.00
18 Vasquez, Anthony 12 W.T. Woodson 18-03.50
19 Askew, Chris 12 Woodrow Wils 18-00.50
20 Wu, Nick 9 West Springf 17-11.00
21 Agyeman, Michael 12 South County 17-06.50
21 Kisailus, Cameron 11 Gonzaga Coll 17-06.50
21 Thompson, Brian 11 Bishop McNam 17-06.50
24 Robertson, Darean 11 West Springf 17-06.00
25 Muhammad, Naim 10 DeMatha Cath 17-05.50
26 Zuber, Karl 10 W.T. Woodson 17-05.00
27 Short, John 11 McLean 17-04.00
27 Shannon, Mike 12 CH Flowers H 17-04.00
29 Atimbo, Hassan 12 T.C. William 17-01.50
29 Williams, Cole 11 DeMatha Cath 17-01.50
31 Shumate, Jordan 12 George C. Ma 17-00.00
31 Onyeador, Jeffrey 11 CH Flowers H 17-00.00
33 Castle, Tyler 10 McKinley Tec 16-11.50
33 Hines, Brandon 9 St. John's C 16-11.50
35 Youngblood, Tylor 10 W.T. Woodson 16-11.00
36 Sugiyama, Chris 12 Paul VI Cath 16-04.50
37 Curtin, James 12 Annandale 16-04.00
38 Gracia, Jason 9 George C. Ma 16-00.00
38 Reagan, Cody 12 Annandale 16-00.00
38 Allen, Emmanuel 10 West Springf 16-00.00
41 Jackson, Cortez 9 Riverdale Ba 15-10.50
42 Delgado, Matthew 11 Battlefield 15-10.00
43 Lucius, Genesis 11 Battlefield 15-06.00
44 Diggs, Demarco 12 Anacostia Hi 15-04.50
45 Wagner, Nathan 9 Woodrow Wils 15-02.50
46 Russell, Marcus 12 McKinley Tec 14-10.00
47 Kin, Joseph 11 Langley 14-04.50
48 Craver, Andrew 10 Langley 14-02.00
49 Kim, Lucas 10 Fairfax 13-04.50
50 Lee, Junhan 10 Centreville 12-05.00
51 Boss, Jacob 9 Woodrow Wils 12-02.50
Boys Triple Jump
=======================================================================
Meet Record: ! 50-00 12/18/1999 Allen Simms, Eleanor Roosevelt
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Butler, Devin 12 Frederick Do 44-10.50
2 Kirlew, Eric 11 South Lakes 44-09.00
3 Howe, Darius 12 Western Tech 44-04.00
4 Becket-simms, Donovan 11 Seneca Valle 44-01.00
5 McCullough, Jonathan 11 Bishop McNam 44-00.50
6 Lim, John 12 Westfield High S 43-06.00
7 Hinton, Kristopher 11 CH Flowers H 43-00.50
8 Nwaolu, Azunna 11 James W. Rob 42-02.50
9 Hylton, Christopher 12 Stonewall Ja 41-08.50
10 Mcfarland, Christian 12 Forest Park 41-05.00
11 Denney, Zachary 12 McKinley Tec 41-00.50
12 Almodiel, Darren SR Chantilly 40-11.00
13 Fontaine, Keiron JR Edison 40-03.50
14 Majors, Ernest 12 South County 39-00.50
15 Rudison, Alex 11 South Lakes 38-08.50
16 Short, John 11 McLean 38-07.50
17 Cetto, Anthony SR Edison 38-05.00
18 Shorten, Quinn SO Chantilly 37-00.00
19 Hicks, Davante 12 James W. Rob 36-11.00
19 Haraway, Deon 12 DeMatha Cath 36-11.00
21 Donkor, Perry 11 South County 36-10.00
22 Kisailus, Cameron 11 Gonzaga Coll 36-02.50
23 Anderson, Alonte 11 Oxon Hill Hi 36-01.50
24 Curtin, James 12 Annandale 36-01.00
25 Lieb, Michael 11 W.T. Woodson 36-00.00
26 Lee, Junhan 10 Centreville 35-09.00
27 Kim, Lucas 10 Fairfax 34-01.50
28 Kumar, Akshay 11 Langley 33-10.00
29 Kin, Joseph 11 Langley 33-05.00
30 Wagner, Nathan 9 Woodrow Wils 31-04.50
31 Boss, Jacob 9 Woodrow Wils 30-07.50
-- Onyeador, Jeffrey 11 CH Flowers H ND
Boys Shot Put
=======================================================================
Meet Record: ! 57-10 12/21/2002 Steve Huntzinger, Robinson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nelson, Julian 12 Archbishop C 46-08.00
2 Haj-Assad, Khalil 12 Annandale 45-08.00
3 Mason, Brennan 12 Franklin Hig 44-09.00
4 Oghagbon, Osawaru 12 Battlefield 44-05.00
5 Thomas, Steven 12 Baltimore Po 44-00.50
6 Shumate, Jordan 12 George C. Ma 41-08.50
7 Fountaine, Austin 10 DeMatha Cath 40-07.00
8 Wright, Andre 12 Annandale 40-05.00
9 Swecker, Kevin 11 South Lakes 39-11.25
10 Robinson II, Onaje 12 Seneca Valle 38-06.50
11 Mensah, Isaac 11 South Lakes 38-04.25
12 Ngo, Tristian SR Chantilly 38-02.50
13 Diggs, Demarco 12 Anacostia Hi 37-08.00
14 Elder, Aaron 12 Gonzaga Coll 37-05.50
15 Jones, Terrill 10 DeMatha Cath 37-00.00
16 Bridges, Ravon 11 T.C. William 36-10.50
17 Fisher, Will 11 Oakton 36-09.75
18 Auguste, Tony 10 Washington-L 35-08.00
19 Busenitz, Ethan 10 Centreville 35-07.75
20 Maupin, Brian 11 Fairfax 34-11.50
21 Pope, Kimon 12 McKinley Tec 34-05.00
22 Gupta, Rishi SR Edison 34-01.50
23 Hudson, Chris 12 Frederick Do 33-09.00
24 Gibbs, Andrew 12 Seneca Valle 33-04.50
25 Moore, Bernard 11 Suitland Hig 32-07.50
26 Mensa, Jeremy Riverdale Ba 32-03.50
27 Macdonald, Peter 12 West Springf 30-04.00
28 Connor, Adams 10 Paul VI Cath 28-10.50
29 Madsen, Jack 10 West Springf 28-04.50
30 Simkins, Max 11 Fairfax 28-03.50
31 Wood, James 11 Paul VI Cath 27-02.50
32 Tully, Matt 10 Pope John Pa 24-06.00
|